fot. PAP/Paweł Supernak

Wizyta Prezydenta Słowenii w Polsce

Dziś rozpoczęła się wizyta Prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahora w Polsce. Prezydent Słowenii spotkał się z prezydentem Polski – Andrzejem Dudą podczas ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Borut Pahor spotka się prezydentem Andrzejem Dudą, z którym będzie rozmawiał o szczycie NATO, kryzysie imigracyjnym oraz integracji Europy Środkowej.

Prezydent Słowenii przyleciał do Polski w czwartek wieczorem. Oficjalny program wizyty rozpoczął się w piątek rano od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, po której obaj prezydenci udali się na rozmowy.

Po ich zakończeniu Andrzej Duda i Borut Pahor będą przewodniczyć rozmowom plenarnym delegacji. Po godz. 11 zaplanowana jest konferencja prasowa prezydenta Polski i prezydenta Republiki Słowenii.

Następnie Borut Pahor złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu przewidziane jest spotkanie prezydenta Słowenii z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa prezydentów będzie dotyczyła lipcowego szczytu NATO w Warszawie, w tym kwestii wzmocnienia bezpieczeństwa krajów Europy Środkowej. Rozmowa z prezydentem Słowenii wpisuje się – zaznaczył Szczerski – w cykl wizyt Andrzeja Dudy w krajach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Po drugie – jak mówił Szczerski – prezydenci będą rozmawiali o tym, jak sprostać wyzwaniom płynącym z południa Europy.

– Prezydenci na pewno omówią kwestię kryzysu imigracyjnego, bo on jest tematem numer jeden w polityce słoweńskiej, bo Słowenia jest jednym z krajów, które znalazły się na tzw. szlaku bałkańskim -imigranci próbują dostać się nim do Europy, który wiedzie z wysp greckich w kierunku Niemiec – powiedział  Krzysztof Szczerski.

Prezydenci omówią też kwestie europejskie, m.in. sytuację strefy euro, brytyjskie referendum na temat członkostwa w Unii Europejskiej, wspólną politykę energetyczną.

– Oczywiście także politykę UE wobec Rosji. Zbliża się bowiem decyzja dotycząca przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji. Bardzo ważne jest tu zdanie krajów takich jak Słowenia, które zachowują w tym względzie elastyczność większą niż liderzy polityki sankcyjnej. Warto więc poznać argumenty Słowenii w tym względzie – powiedział Szczerski.

Andrzej Duda i Borut Pahor omówią też sytuację na Ukrainie.

Szczerski zaznaczył, że tematem rozmowy prezydentów będzie również współpraca w ramach tzw. formatu ABC, czyli krajów leżących wzdłuż szlaku Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Prezydencki minister podkreślił, że koncepcja ta nie jest budowana w opozycji do integracji europejskiej.

– Koncepcja współpracy ABC, o której mówi prezydent Duda, to koncepcja wniesienia naszego wkładu do integracji europejskiej poprzez zintegrowanie Europy Środkowej. Pomysł jest taki, że poprzez lepszą integrację gospodarczą, energetyczną, infrastrukturalną Europy Środkowej, budujemy integrację europejską” – zaznaczył Szczerski.

Jak zaznaczył, „nigdy i w żadnym momencie nie było mowy o tym, że pogłębienie integracji środkowoeuropejskiej ma być w kontrze czy też ma być alternatywne dla integracji europejskiej”.

PAP/RIRM

drukuj