„Raport Witolda” w kanonie polskich lektur?

Świadectwo płk. Witolda Pileckiego z jego pobytu w niemieckim obozie zagłady AuschwitzBirkenau powinno trafić do kanonu lektur szkolnych. Podpisy poparcia dla tej inicjatywy są zbierane przez wolontariuszy społecznej akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.

Interpelację poselską w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej złożył także poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski.

Kampania rozpoczęta w 2008 roku ma na celu upowszechnienie historii polskiego ochotnika do Auschwitz.

Poseł Artur Górski mówi, że lektury mają nie tylko obudzić w dziecku pasję czytania, ale także uczyć patriotyzmu.

– Raport Witolda Pileckiego jest jednym z ostatnich tak poważnych,  ambitnych, głębokich utworów, bo jest to dzieło prawdziwe i heroiczne, okazujące czym jest poświęcenie, patriotyzm, walka o polskość. To jest bardzo poważna lektura, która może mieć olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia Polaków. Szczególnie w czasach kiedy zapomina się o patriotyzmie, kiedy gubi się gdzieś poczucie polskości i wreszcie – kiedy mamy trudne czasy, w których przyszłość Polski jest niewiadoma – powiedział poseł Artur Górski.

Rtm. Witold Pilecki, podczas niemieckiej łapanki, pozwolił się aresztować, by przedostać się do Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach.

„Raport” opisuje rzeczywistość obozową oraz działalność zorganizowanego tam przez Polaka ruchu oporu.

RIRM

drukuj