fot. Monika Bilska

W PE odbyła się konferencja podsumowująca akcję „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”

W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja podsumowująca akcję „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”.  Prawda, pamięć, duma – to hasła przyświecające inicjatywie. Spotkanie zorganizował europoseł Dobromir Sośnierz.

Rotmistrz Witold Pilecki zgłosił się na ochotnika do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie ponad 2 lata walczył z Niemcami. Dzięki jego raportom na jaw wyszły informacje o okrucieństwach, jakich dopuszczali się Niemcy wobec Polaków i osób innych narodowości.

Dziś misja Rotmistrza przekracza granice Polski – podkreślała wielokrotnie w Parlamencie Europejskim Małgorzata Kupiszewska, główny pomysłodawca akcji.

„Raport Pileckiego” przyjechał do europarlamentarzystów. Jeżeli nawet z tych 700 osób przeczyta 5 proc. – to będzie to niemal 30 parlamentarzystów z Europy. Kiedy Pilecki wysyłał 21 informacji o tym, co się dzieje w Auschwitz, to nikt go nie chciał słuchać. Wszystkim się wydawało, że to nieprawda, do czego byli zdolni Niemcy, kiedy dusili trzonkiem od łopaty kolejne gardło polskiego oficera. „Raport Pileckiego” przekracza granice, ponieważ ma go również muzeum w Auschwitz, Archiwum Akt Nowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, a także Fundacja PKO i Fundacja PZU – wskazała Małgorzata Kupiszewska.

Angielski „Raport Pileckiego” otrzymał także prezydent Polski Andrzej Duda z prośbą o przekazanie dokumentu przywódcy Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi.

W najbliższym czasie raport dostanie również brytyjska królowa Elżbieta II.

RIRM

drukuj