Raport ekspertów ds. TK trafi do najważniejszych instytucji państwowych

Marszałek Sejmu zapoznał się z raportem ekspertów odnośnie Trybunału Konstytucyjnego. W tym tygodniu dokument ma być przekazany najważniejszym instytucjom państwa – poinformował na Twitterze marszałek Marek Kuchciński.

Rozwiązania wypracowane przez zespół ekspertów mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu wokół Trybunału i usprawnić jego funkcjonowanie.

W przyszłości propozycje zespołu mogą pomóc w powstaniu kompleksowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Raport ekspertów ma zawierać propozycje o charakterze ustrojowym, nie jest to gotowy projekt – mówi poseł i prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista.

Eksperci mieli się wypowiedzieć jak Trybunał powinien wyglądać w takim demokratycznym państwie prawnym. I jak pamiętam wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego, to sam on mówił, że ta ustawa, która teraz właśnie wyszła z Sejmu do podpisu prezydenta, ma charakter tymczasowy. Ma ona odblokować ten Trybunał, co oczywiście jest konieczne przy działaniach obecnego prezesa TK, który uniemożliwia funkcjonowanie tego Trybunału. Czyli ta ustawa to jedno, natomiast te opinie czy założenia, czy tezy dotyczące funkcjonowania Trybunału w normalnych – że się tak wyrażę – warunkach, tzn. w warunkach, kiedy nie będzie już prezesa, który niszczy sam Trybunał, to te ich opinie mają być uwzględnione w tzw. docelowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym – wskazuje prof. Pawłowicz.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace parlamentarne nad nową ustawą o Trybunale, teraz dokument czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Przez polityków jest ona nazywana ustawą tymczasową. Niewykluczone, że po wakacjach parlamentarnych rozpoczną się prace nad właściwą ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, której bazą mogą być rozwiązania wypracowane przez ekspertów.

 

RIRM

drukuj