Winę będzie musiał udowodnić sąd? Posłowie m.in. o projekcie zmian w prawie karnym

Sejm zajmie projektem zmian w Kodeksie postępowania karnego. Zakłada on odejście od kontradyktoryjności procesu karnego i powrót do modelu sprzed reformy przeforsowanej pod koniec rządów przez koalicję PO-PSL.

Powrócić ma więc tzw. model inkwizycyjny, w którym na sądzie ciąży inicjatywa dowodowa w postaci przesłuchiwania świadków i zbierania dowodów.

Poseł Andrzej Matusiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreśla, że należy powrócić do starych i sprawdzonych rozwiązań.

– Chodzi nam o to, żeby wszystkie wyroki zapadły na podstawie możliwe wszystkich zebranych dowodów i wtedy te wyroki będą rzeczywiście sprawiedliwe. Znakomita większość praktyków – sędziów, adwokatów czy też radców prawnych (występujących w procesach karnych) zna doskonale te przepisy. My nie tworzymy nowych przepisów. Generalnie to jest powrót do tego, co było, natomiast są jeszcze inne zmiany. Zmiany, które wprowadzono od 1 lipca są przez nas zaakceptowane,  pozostają. Dotyczy to szczególnie postępowania odwoławczego – mówi poseł  Andrzej Matusiewicz.

Wprowadzone przez poprzednich rządzących zmiany miały wejść w życie 1 kwietnia.

Główna zmiana w tamtych przepisach czyniła sędziego bezstronnym arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną.  Już wówczas budziło to sprzeciw opozycji; posłowie PiS podnosili, że takie rozwiązania nie przystają do polskich realiów i jest to oddanie wymiaru sprawiedliwości w ręce najbogatszych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl