Rajd Katyński rusza w stronę Moskwy

W niedzielę uczestnicy Dwunastego Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego  dotarli do Katynia.  Obecnie jadą w kierunku Moskwy. Jeden z ważniejszych przystanków to miejscowość Miednoje.

Miednoje – wieś położona 200 kilometrów od stolicy Rosji to miejsce pochówku tysięcy ofiar NKWD, w tym oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy służb mundurowych. Jak mówi Katarzyna Wróblewska, wiceprezes zarządu stowarzyszenia organizującego rajd, poza stroną historyczną motocykliści przekazali dary dla miejscowego sierocińca:

Jesteśmy w tej chwili dokładnie w Miednoje na terenie Memoriału, które jest połączone Mszą Św. Są znicze, pochodnie. Jest informacja historyczna dotycząca tego, co się wydarzyło, ile osób zginęło. Uroczystości są ze sztandarem. Wszelkie informacje są podawane przez historyka. Druga część rajdu pojechała do sierocińca w Miednoje przekazać dary i wozić dzieci na motocyklach – powiedziała Wróblewska.

Kolejnym ważnym przystankiem Rajdu Katyńskiego jest Moskwa. Główny punkt programu w stolicy Rosji to wizytacja symbolicznego grobu  Leopolda Okulickiego, generała brygady Wojska Polskiego.

– W Moskwie mamy do odwiedzenia cmentarz, gdzie będziemy na symbolicznym grobie gen. Okulickiego „Niedźwiadka”. Na pewno odwiedzimy  grób Włodzimierza Wysockiego. Będzie również odwiedzony memoriał Gutowo, gdzie zamordowano i pochowano masę Rosjan – dodała Wróblewska.

Rajd Katyński wystartował pierwszego września i potrwa trzy tygodnie.  Uczestniczy w nim siedemdziesięciu motocyklistów z kraju i zagranicy.

 

Wypowiedź Katarzyny Wróblewskiej:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM 

drukuj