„Katyń – w 72. rocznicę zbrodni”

„Katyń – w 72. rocznicę zbrodni” – to tytuł projektu edukacyjnego, którego realizacje rozpoczęli dziś młodzi ludzie z Podlasia. 30-osobowa grupa młodzieży z podlaskich szkół odwiedzi na Wschodzie miejsca związane z tragicznymi losami Polaków. Rozpoczęty dziś wyjazd potrwa trzy dni.

– Projekt w 72. rocznicę zbrodni katyńskiej, to jest nasz trzeci wyjazd. W tym roku jedzie młodzież z Moniek, Ciechanowca, Suwałk. Uczestników jest koło 46. W ciągu jednego dnia z Białegostoku trzeba zrobić trasę do Orszy. Następny dzień to jest Orsza – Smoleńsk – Katyń i powrót z powrotem do Orszy. Trzeci dzień to jest już powrót do Białegostoku – powiedział Paweł Kalisz z IPN z biura edukacji publicznej.

Młodzież była przygotowywana przez pracowników oddziałowego biura edukacji publicznej w Białymstoku w sposób merytoryczny. Odbyły się spotkania, które przedstawiały zarys problematyki katyńskiej.

Także w czasie wyjazdu będą trwały wykłady i prelekcje poświęcone historii oraz historii najnowszej ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni katyńskiej.

Na podsumowanie projektu, które zaplanowano w październiku, młodzież ma przygotować prace w dowolnej formie, np. prezentacji, zapisu filmowego czy dźwiękowego relacji świadka historii czy też sporządzenie biogramu takiej osoby.

– Młodzież oprócz wyjazdu, oprócz słuchania wykładów musi się czymś wykazać. Tutaj ma już wolną rękę co do zaprezentowania wybranej postaci związanej z mordem katyńskim, by wiedzieć, że to nie jest czysta statystyka, tylko są to konkretne osoby pochodzące z konkretnych rodzin, mające imiona, nazwiska, żony, dzieci tak by jak najbardziej przybliżyć wybranych oficerów wojska polskiego, policjantów swoim rówieśnikom – dodaje Paweł Kalisz.

„Katyń – w 72. rocznicę zbrodni” to już trzecia edycja tego projektu, który realizuje IPN w Białymstoku.

 

Wypowiedź Pawła Kalisza:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl