fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Z Warszawy wyruszy XV Motocyklowy Rajd Katyński

Sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyruszy dziś XV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W ciągu trzech tygodni motocykliści odwiedzą Litwę, Łotwę, Estonię i Rosję.

Wyjazd ze stolicy poprzedzi Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 8.00 motocykliści ruszą w kierunku Placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Uroczyste rozpoczęcie rajdu zaplanowano na godz. 9.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W dniach 22 sierpnia – 13 września motocykliści odwiedzą m.in. Mińsk, Smoleńsk, Katyń, Moskwę, Kazań, Tobolsk, Miednoje, Ostaszków czy Ponary. Jak wskazuje Wiktor Węgrzyn, komandor rajdu, motocykliści zatrzymają się w miejscach ważnych dla polskiej historii.

Rajd Katyński chce przywrócić wielką, wspaniałą, polską historię. Chce pokazać Polakom, że jesteśmy wielkim narodem, mamy wspaniałych przodków, z których możemy być dumni. Odwiedzamy zatem miejsca ważne dla polskiej historii – pola bitewne czy cmentarze. Jest to podróż przez stulecia – tłumaczy Wiktor Węgrzyn.

W piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja komandor mówił o wzruszających spotkaniach z Polakami mieszkającymi za wschodnią granicą kraju.

Właściwie wszędzie – na każdym cmentarzu, na którym jesteśmy – gromadzą się Polacy. Są to niezwykle wzruszające spotkania np. spotkania z dziećmi polskimi. Ci Polacy są wzruszeni, bo im się wydaje, że wszyscy o nich zapomnieli. My jesteśmy Polską, która przyjechała do nich – mówi Wiktor Węgrzyn.

W XV Rajdzie Katyńskim udział weźmie 74 motocyklistów. Tegoroczną trasę przygotował ks. harcmistrz Dariusz Stańczyk, proboszcz kościoła zesłańców syberyjskich w Tobolsku.

RIRM

drukuj