Grand Prix dla filmu „Pani Weronika i jej chłopcy”

Film Artura Pilarczyka otrzymał nagrodę specjalną Festiwalu Filmu Niezależnego „Okno”. Wydarzenie miało miejsce w Ełku pod patronatem ordynariusza ełckiego bp Jerzy Mazur.

Jak mówi Anna Pietraszek, członek jury oraz zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, wzruszająca była przede wszystkim fabuła filmu:

-Film Pani Weronika i Jej Chłopcy, to bardzo wzruszająca ballada dokumentalna o dziejach mieszkanki dzisiejszej Białorusi, która nie zdołała się repatriować i zamknęły się za nią wszystkie bramy komunizmu. Walczyła o Białoruś, która kiedyś była polską. Walczyła w AK. Jest animatorką ruchu  patriotycznego. Film oparty jest na nieprawdopodobnych, wyrazistych oczach tej kobietach, w których maluje się wszystko. Tak, jak w oczach typowych kresowian. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy nagrodziło ten film nagrodą specjalną, poza Grand Prix – powiedziała Anna Pietraszek.

Zdaniem organizatorów dostęp do filmów propagujące idee patriotyczne jest obecnie bardzo ograniczany przez media publiczne i komercyjne:

-Ideą festiwalu jest promowanie tych wszystkich dzieł filmowych, które powstają jako odpowiedź na sytuację w mediach wizyjnych w Polsce. Tego rodzaje filmy na pewno nie zdobyły by funduszy w telewizji publicznej nie mówiąc już o stacjach komercyjnych na swoją produkcję   – powiedziała Anna Pietraszek. .

Teraz filmy ukazane na festiwalu w Ełku będą krążyły po całej Polsce. W przyszłym roku zaś odbędzie się kolejna edycja festiwalu:

-Naszym planem jest to, żeby filmy nagrodzone jak i towarzyszące krążyły po Polsce. Już wiele ośrodków się do nas zgłosiło, wiele miejscowości. Będziemy po prostu te filmy wysyłać. Autorzy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z widzami. Festiwal miał swój pierwszy, wielki, eksperymentalny w Ełku. Będzie oczywiście powtarzany. Już możemy powiedzieć, że w przyszłym roku też szykujemy imprezę w Ełku  – powiedziała Anna Pietraszek.

 

Wypowiedź Anny Pietraszek:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl