Radni powiatu sochaczewskiego deklarują chęć przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II z Ploermel

Rada Powiatu w Sochaczewie wyraziła gotowość przyjęcia pomnika św. Jana Pawła z francuskiej gminy Ploermel. Poparła również działania premier Beaty Szydło, która zaproponowała, aby przenieść monument do Polski, o ile zgodę na to wyrażą francuskie władze i społeczność lokalna.

Szefowa rządu złożyła propozycję przeniesienia pomnika św. Jana Pawła II do Polski w reakcji na decyzję francuskiej Rady Stanu, podtrzymującej wyrok sądu niższej instancji, który nakazał usunięcie krzyża z pomnika przedstawiającego polskiego Papieża.

Rada Powiatu w Sochaczewie w swoim piśmie wyraziła podziękowania dla polskiej premier za stanięcie w obronie pomnika św. Jana Pawła II. Potępiła próby rugowania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej. Ponadto rada wyraziła chęć i gotowość przyjęcia wspomnianego pomnika na Ziemi Sochaczewskiej.

– Zapewniamy, że na gościnnej Ziemi Sochaczewskiej, której dzieje nierozerwalnie związane są z chrześcijaństwem i najwyższym poświęceniem dla Ojczyzny, znajdziemy godne miejsce dla Papieża Polaka, który ocalił świat przed komunizmem. Przyjęcie pomnika naszego Ojca Świętego będzie dla nas najwyższym zaszczytem – czytamy w piśmie Rady Powiatu w Sochaczewie.

Minister Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, polityk z Ziemi Sochaczewskiej, wyraził zadowolenie z decyzji rady.

– Stanowisko radnych Rady Powiatu w Sochaczewie jest najlepszym potwierdzeniem tego, że nasz Papież, św. Jan Paweł II, nawet wyrzucany z innego kraju, z Francji, znajdzie zawsze schronienie, znajdzie zawsze dom na ojczystej ziemi. Jednocześnie jestem bardzo głęboko zasmucony decyzją władz francuskich, które nie pierwszy raz podejmują działania zmierzające do rugowania krzyża, chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej. Francja idzie bardzo złą drogą – ocenił Maciej Małecki.

Pomnik św. Jana Pawła II na placu w Ploermel stoi od 2006 r. Przedstawia on postać polskiego papieża z rękami złożonymi do modlitwy pod łukiem, na którego szczycie znajduje się krzyż.

W 2015 r. Trybunał Administracyjny w Rennes nakazał usunięcie pomnika w całości. Sąd apelacyjny anulował tę decyzję. Ostatecznie sprawa trafiła do Francuskiej Rady Stanu. Od jej wyroku nie ma już możliwości odwołania.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl