Rada Warszawy chce likwidować szkoły

Rada miasta Warszawy, w której rządzi PO chce zlikwidować licea profilowane, oraz licea i technika uzupełniające.

W informacji prasowej stołecznego ratusza napisano, że „Placówki, w których są jeszcze nieliczne oddziały, zostaną przekształcone lub zamknięte w momencie, gdy ostatnie roczniki zakończą naukę”.

Radni zgodzili się na zamknięcie 22 takich szkół i przekształcenia trzech innych.

– Trochę mnie to dziwi, ponieważ premier Donald Tusk, szef Platformy mówił, że lepiej być spawaczem niż politologiem, a tymczasem PO w Warszawie likwiduje takie szkoły, które mogły by spawaczy kształcić. Urzędnicy pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz mówią nam, że w tych szkołach nie ma chętnych, nie ma uczniów. Jest tylko jedna, podstawowa przyczyna takiego stanu rzeczy. Mianowicie do tych szkół władze Warszawy nie prowadzą naboru; tzn. jest najpierw tak, ze urzędnicy pani prezydent bez żadnej uchwały de facto likwidują szkołę, ponieważ dyrektor szkoły dostaje zakaz przyjmowania uczniów, prowadzenia naboru do szkoły. Potem przychodzą przedstawiciele pani prezydent na sesję Rady Warszawy i mówią:  w tej szkole nie ma uczniów, w związku z tym trzeba ją zlikwidować – mówił Maciej Maciejowski.

Likwidacja szkół ogranicza jednak dostęp uczniów do uzyskania wykształcenia zawodowego i ogólnego – zwraca uwagę radny Maciej Maciejowski i dodaje, że sytuacja spowoduje, że już niebawem w Polsce będzie brakowało specjalistów w wielu dziedzinach zawodowych.

– Dla nikogo, jeżeli chodzi o ekspertów oświatowych, o ludzi zajmujących się edukacją i oświatą czy też nawet o urzędników nie jest tajemnicą że w latach 90-tych po zmianie ustrojowej popełniony został bardzo poważny błąd; właśnie olbrzymia większość takiego szkolnictwa zawodowego została w Polsce zlikwidowana i dzisiaj brakuje nam specjalistów. Wiadomo, że ci którzy mają konkretny fach w ręku często wolą ze względu na warunki socjalne wyjeżdżać za granicę. Będzie nas tych specjalistów brakowało coraz więcej za kilka lat, w perspektywie kilkunastu lat będzie odczuwalny brak. Tymczasem PO dalej likwiduje szkolnictwo właśnie takie zawodowe, kształcące w konkretnych kierunkach – dodał Maciej Maciejowski.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z 2011 r. licea profilowane przestaną w ogóle istnieć do 1 września 2014 r. Od września 2012 r. trwa systematyczne ich wygaszanie, czyli nie przeprowadza się naboru do pierwszych klas.

Na mocy ustawy likwidowane są też licea uzupełniające i technika uzupełniające dla młodzieży i dorosłych. Niektóre szkoły przekształcone zostaną w licea ogólnokształcące dla dorosłych.

Wypowiedź Maciej Maciejowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl