(fot.PAP)

Rada NFZ odsunęła p.o. prezesa Pakulskiego

NFZ zdecydowała w piątek o odsunięciu od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.

Wnioskował o to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jednocześnie Rada zdecydowała, że Pakulskiego zastąpi obecna wiceprezes Funduszu ds. finansowych Wiesława Kłos – dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do centrali NFZ. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek ws. Pakulskiego w poniedziałek, w związku z publikacją „Wprost”.

Według tygodnika Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ, w połowie ubiegłego roku „wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia”, gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału. Protokoły te z oddziału miały trafić do ówczesnej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

 Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA „za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań”. Pakulski zaprzecza, że prosił o wykreślenie swego nazwiska z protokołów CBA i zapowiedział, że pozwie autorów artykułu do sądu.

Chodzi o umowę NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele EuroMedic, starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy.

Minister zdrowia wystąpił do Rady NFZ, aby odsunęła Pakulskiego od pełnienia obowiązków na czas wyjaśnienia sprawy. Zapowiedział też, że zwróci się do CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dot. raportu śląskiego CBA. W 2011 r. Pakulski był zastępcą dyrektora śląskiego oddziału NFZ ds. medycznych. Funkcję tę pełnił od marca 2008 r..

Od lipca do września 2012 r. był p.o. dyrektora tego oddziału, a następnie został zastępcą prezesa NFZ ds. medycznych. Od grudnia 2013 r. pełni obowiązki prezesa NFZ. W ubiegły piątek śląski NFZ poinformował, że o wypowiedzeniu umowy katowickiemu szpitalowi.

PAP

drukuj