Nowa lista leków refundowanych

Od dziś obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znalazło się na niej 78 nowych produktów. Dla niektórych farmaceutyków rozszerzono wskazania do stosowania, m.in. w przypadku leku dla dzieci z moczeniem nocnym.

 

Na przygotowanej przez resort zdrowia nowej liście znalazły się leki, do których pacjenci dopłacą więcej (495 medykamentów) oraz leki, których ceny spadły (472).

 

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, na listę wpisane zostało ogółem 78 nowych produktów. W większości są to leki posiadające obecnie refundowane odpowiedniki. Dla 8 leków dodano nowe wskazania: wczesny rak piersi w I rzucie hormonoterapii, choroba afektywna dwubiegunowa, pierwotne izolowane moczenie nocne u pacjentów powyżej 6. roku życia z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu po udokumentowaniu nieskuteczności trzymiesięcznego  postępowania wspomagającego i motywującego.

 

„Pacjenci specjalnie różnicy nie odczują poza tym, że będą jak zwykle więcej płacić. Restrykcyjna polityka refundacyjna polega na tym, żeby maksymalnie ściągnąć pieniądze od pacjentów. Trzeba pamiętać, że wprowadzenie tej ustawy spowodowało ogromne braki leków w aptekach. To jest niepokojące.” –powiedział Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

 

Jednocześnie resort zdrowia przypomniał, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Według Ministerstwa Zdrowia większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej.

 

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia. Od stycznia 2012 r. leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

 

Wypowiedź Bolesława Piechy:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj