fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

NFZ będzie premiować szkolne gabinety dentystyczne

NFZ będzie premiować szkolne gabinety dentystyczne. Aby było ich więcej, Fundusz będzie przyznawał dodatkowe punkty za lokalizację gabinetu na terenie szkoły. Naczelna Rada Lekarska alarmuje jednak, że to niewystarczające rozwiązania.

W Polsce jest zaledwie 648 szkolnych gabinetów dentystycznych. Nowe zarządzenie prezesa NFZ pozwala na przyznanie dodatkowych punktów świadczeniodawcom ubiegającym się o umowę zarówno w zakresie usług dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. I choć – według NRL- sam pomysł jest dobry, to jego realizacja niezbyt przemyślana.

Lekarze mówią, że należy pamiętać, iż dotąd nie rozwiązano innych problemów, jak np. możliwość leczenia niepełnoletniego bez obecności rodzica bądź opiekuna prawnego, czy możliwość funkcjonowania gabinetów szkolnych już po zamknięciu szkoły. Należałoby także pomyśleć o akcjach zwiększających świadomość i znajomość potrzeb zdrowotnych wśród dorosłych i dzieci. Istnieją również obawy, że z czasem finansowanie procedur w szkołach spowoduje ograniczenie i tak szczupłej puli świadczeń dla dorosłych poprzez przesunięcie tych samych pieniędzy w inny zakres. Mimo zapewnień NFZ, że na bieżąco monitoruje zapotrzebowanie na leczenie dentystyczne, nie wiadomo, ile dodatkowych środków będzie przeznaczonych na ten cel.

W tym roku szkolnym, w klasach od pierwszej do maturalnej, jest prawie 5 mln uczniów. W ubiegłym roku dzieciom i młodzieży udzielono ponad 64 miliony świadczeń stomatologicznych.

Tymczasem stan uzębienia dzieci i młodzieży jest dramatyczny. Zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6-latków i 95 proc. 18-latków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj