Ks. prof. Cisło o sprawie imigrantów: Są naciski, ale nie ma koncepcji

Nie jest sztuką sprowadzić tych ludzi, tylko trzeba wiedzieć, co z nimi zrobić, jak ich zintegrować. Oni żyją naprawdę w innej kulturze – powiedział w programie „Polski Punkt Widzenia” ks. prof. Waldemar Cisło, odnosząc się do sprawy sprowadzenia do Polski syryjskich imigrantów.

Dyrektor polskiej sekcji organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zwrócił uwagę na słabość polskiego rządu w kwestii międzynarodowych rozmów dotyczących liczby czy pochodzenia osób, które mielibyśmy przyjąć.

„Pani Merkel postraszy, to będziemy przyklaskiwać” – skomentował sprawę gość „Polskiego Punktu Widzenia”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że „są kraje, które potrafią odsunąć od siebie problem, dzieje się to cicho, nie ma nagłośnienia w mediach i umywają ręce”.

– Europa nie radzi sobie z imigrantami i nie ma pojęcia, co zrobić z tym problemem. Zauważmy, że są głośne naciski na Polskę, ale kiedy Austriacy sprzeciwili się budowie osiedla, to wybudowano je na terenie Słowacji – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Polska jest szantażowana, są różne naciski i absolutnie nie ma koncepcji – dodał. Ks. prof. Waldemar Cisło odniósł się także do wewnętrznych kwestii organizacyjnych rządu PO-PSL.

– Czy jest jakiś pełnomocnik rządu do spraw uchodźców? Na pewno nie ma, bo oczywiście u nas się wszyscy na wszystkim znają. Nie ma polityki emigracyjnej; nie wiemy, co z nimi zrobić, nie wiemy, jak ich kulturowo przystosować – my nic nie wiemy – ocenił profesor UKSW.

Ks. prof. Waldemar Cisło jako istotne wskazał także kwestie wyznaniowe. Nie sprowadzamy ludzi, którzy są bliscy kulturowo – zauważył.

– Oczywiście ta chrystianofobia w Europie nie pozwoli na to, żebyśmy pomagali chrześcijanom, którzy są głównym celem terrorystów islamskich na terenie Syrii i Iraku. Jak w Polsce zaczęliśmy podnosić głos, że przyjmiemy bliższych nam kulturowo chrześcijan, to od razu „Wyborcza” czy tego typu środowiska zaczęły krzyczeć, że my segregujemy ludzi podkreślił.

Całość programu „Polski Punkt Widzenia” z uczestnictwem ks. prof. Waldemara Cisło [zobacz]

RIRM

drukuj