Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę o zmianie nazwy mostu

Rada Miasta Bydgoszczy głosami radnych PO i SLD podjęła uchwałę o zmianie nazwy mostu im. Lecha Kaczyńskiego na Most Uniwersytecki. Radni PiS zwrócą się do wojewody o sprawdzenie zgodności uchwały z prawem – zapowiada przewodniczący klubu radnych tej partii Piotr Król.

Decyzja o zmianie nazwy obiektu zapadła pomimo sprzeciwu i licznych protestów mieszkańców Bydgoszczy. Domagali się oni zachowania dotychczasowej nazwy mostu.

14 kwietnia 2010 roku Rada Miasta Bydgoszczy postanowiła, że nowo budowany most będzie nosił imię Lecha Kaczyńskiego, śp. prezydenta Polski, który tragicznie zginął pod Smoleńskiem. 3,5 roku później radni PO zaproponowali i  przeforsowali zmianę tamtej uchwały.

To hańbiąca decyzja radnych PO i SLD, co więcej uchwała budzi wątpliwości, co do zgodności z polskim prawem – mówi Piotr Król, przewodniczący klubu radnych PiS w Bydgoszczy.

Z przykrością muszę powiedzieć, że Rada Miasta Bydgoszczy głosami radnych PO i SLD podjęła uchwałę o zmianie nazwy mostu. 18 głosów za, 7 przeciw; 1 głos – wstrzymujący oraz 1 głos – nieoddany. W imieniu grupy radnych Prawa i Sprawiedliwości pragnę poinformować, że podjęliśmy decyzję, iż zwrócimy się do wojewody o sprawdzenie zgodności uchwały z prawem. Kolejnym ruchem, jaki wykonamy w tej sprawie będzie zwrócenie się o sprawdzenie legalności, a być może nawet o unieważnienie tej uchwały – zwrócił uwagę Piotr Król.

Decyzja o zmianie nazwy mostu okrywa niesławą tych, którzy ją podjęli, prowadzi do konfliktu i podziału społeczeństwa.

Nie widzę uzasadnienia takiego posunięcia radnych, może ma to odwrócić uwagę od afer, które są odkrywane w Polsce – mówi Dariusz Fedorowicz, brat śp. Aleksandra Fedorowicza, prezydenckiego tłumacza, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Rada miasta podjęła decyzję haniebną. To szukanie konfliktu. Nie wiem, czemu ma to służyć. Najprawdopodobniej odwracaniu uwagi społeczeństwa od dużo poważniejszych problemów, od tego, co koalicja rządzącej partii czyni źle w całym kraju. Myślę, że tylko temu może to służyć. Chciałbym również powiedzieć, że w naszych sercach ten most nosi imię śp. profesora i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I prędzej czy później taka tablica, na tym moście zawiśnie – zaznaczył Dariusz Fedorowicz.

 

Za zmianą nazwy mostu głosowało 18 radnych, siedmiu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Prezentujemy imienne wyniki głosowania:

ZA ZMIANĄ:

Agnieszka Bąk PO

Jacek Bukowski SLD

Janusz Czwojda PO

Włodzisław Giziński PO

Marek Jeleniewski SLD

Łukasz Kowalski PO

Grażyna Kufel PO

Anna Mackiewicz SLD

Monika Matowska PO

Jakub Mikołajczak PO

Teresa Nawrocka SLD

Bernadeta Różańska-Majchrzak PO

Elżbieta Rusielewicz PO

Zbigniew Sobociński PO

Michał Sztybel  PO

Bogna Wojciechowska-Blachowska PO

Lech Zagłoba-Zygler PO

Maciej Zegarski PO

PRZECIW:

Marek Gralik PiS

Maciej Grześkowiak Miasto dla Pokoleń

Piotr Król PiS

Michał Krzemkowski PiS

Stefan Pastuszewski PiS

Rafał Piasecki PiS

Tomasz Rega PiS

WSTRZYMAŁ SIĘ:

Kazimierz Drozd SLD

NIE ODDALI GŁOSU:

Roman Jasiakiewicz SLD

NIEOBECNI:

Tadeusz Kondrusiewicz Miasto dla Pokoleń

Barbara Kozber Miasto dla Pokoleń

Ryszard Zawiszewski SLD

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl