fot. pl.freepik.com

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych debatuje nad rozwiązaniami zmniejszającymi spożycie alkoholu

W Bydgoszczy trwa jesienna sesja Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Przyświeca jej hasło „Trzeźwi i Wolni w Kościele”.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, wskazał, że tylko naród trzeźwy to naród wolny.

– Bł. Kardynał Stefan Wyszyński mówił, że troska o trzeźwość to troska o polską rację stanu. Bł. ks. Bronisław Markiewicz ostrzegał, że Polska będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Ogromna odpowiedzialność spoczywa na samorządach lokalnych. Obok Kościoła, rodziny i państwa to samorządy są odpowiedzialne za zachowanie trzeźwości w narodzie – podkreślała dr Agnieszka Muzyk, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– Prawo polskie daje wiele możliwości, które można by było wykorzystać w sposób mądry, ale przede wszystkim w sposób odpowiedzialny służący dobru społeczności lokalnej – zaznaczyła dr Agnieszka Muzyk.

Przed samorządami stoi m.in. wyzwanie zmniejszenia liczby punktów sprzedaży alkoholów. W Polsce na jeden punkt przypada 270 mieszkańców, podczas gdy zalecana liczba to jeden punkt na tysiąc osób.

– Powinno się ograniczyć maksymalnie dostępność alkoholu. To jest sprawa, z którą żaden z rządów nie potrafił sobie poradzić. Alkohol w Rosji jest niedostępny na stacjach benzynowych, a u nas na stacjach kupisz, ile chcesz – podkreślał dr Bohdan Woronowicz, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

We wtorek odbędzie się drugi dzień jesiennej Sesji Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i osób uzależnionych. Prelekcję o kluczowej roli parafii w kształtowaniu trzeźwej obyczajowości wygłosi ks. dr hab. Piotr Kulbacki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl