fot. https://twitter.com/Guzik_Paulina

Papieski jałmużnik przebywa na Ukrainie. Modlił się nad grobami pomordowanych Ukraińców w Iziumie

Ks. kard. Konrad Krajewski modlił się w Iziumie nad grobami pomordowanych Ukraińców. Papieski jałmużnik odwiedził też komisariat policji, gdzie Rosjanie urządzili salę tortur.

Pośród setek krzyży ci, którzy przeżyli, poszukują swoich najbliższych. Niektóre groby zostały podpisane, większość ponumerowano. Ofiary to głównie cywile, wśród nich dwoje dzieci. Są ciała ze związanymi rękami. Widać ślady tortur. Inni mają obrażenia od wybuchów i odłamków.

Jedna z ukraińskich agencji informacyjnych przekazała, że w miejscu masowego pochówku pod Iziumem znajdują się ciała osób zabitych przez Rosjan w trakcie prowadzonego ostrzału. Wielu z tych, którzy tutaj spoczywają, poniosło śmierć pod gruzami budynków.

– To wszystko wydarzyło się 9 marca. Pięciokondygnacyjny budynek został trafiony w trakcie nalotu. W rezultacie – z tego, co słyszałem – pod gruzami pochowano 74 osoby. Ale odkopywanie nie rozpoczęło się od razu, miało miejsce w kwietniu. Ciała zaczęły się rozpadać. Tam zginął mój kuzyn, jego żona i mama – relacjonował mieszkaniec Ukrainy.

Na miejscu odnaleziono co najmniej 445 grobów. W ciągu ostatnich dni udało się ekshumować 146 ciał. Ukraina chce ustalić okoliczności ich śmierci.

– Ciała chowano bez trumien. Z tego powodu kształt zwłok nie jest dobry. Są częściowo rozłożone. W trakcie wstępnego badania bardzo trudno ustalić całą listę obrażeń. Trudno ustalić, czy w ciałach są rany postrzałowe. Ta praca musi zostać wykonana w trakcie ekspertyzy kryminalistycznej – wyjaśnił Serhiy Bolvinov, zastępca szefa policji obwodu charkowskiego.

Do opłakującego okrucieństwo rosyjskich zbrodni Iziumu udał się przebywający na Ukrainie ks. kard. Konrad Krajewski. Towarzyszył mu ks. bp Paweł Honczaruk, biskup charkowsko-zaporoski. W sieci pojawiły się zdjęcia.

Papieski jałmużnik modlił się nad grobami pomordowanych. Odwiedził także komisariat policji, gdzie Rosjanie urządzili salę tortur. To czwarta wizyta ks. kard. Krajewskiego na Ukrainie od początku agresji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl