USA stawiają Ukrainie warunki ws. handlu

Prezydent USA Donald Trump dał Ukrainie 4 miesiące na poprawę ochrony praw do własności intelektualnej w wymianie handlowej. Jeśli Ukraina nie zastosuje się do komunikatu Białego Domu, Stany Zjednoczone zawieszą niektóre korzyści przysługujące temu państwu.

W komunikacie opublikowanym przez Biuro Przedstawiciela USA ds. handlu, podkreślono, że prezydent Donald Trump podjął tę decyzję z powodu  „ciągłego braku zapewnienia przez Ukrainę odpowiedniej i skutecznej ochrony własności intelektualnej, mimo wieloletnich zachęt i pomocy ze strony rządu USA”.

Ponadto prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował o swojej decyzji w odrębnym liście. Dodatkowo Donald Trump wyraził nadzieję, ze Ukraina wykorzysta okres 4 miesięcy i poprawi sytuację w dziedzinie ochrony praw do własności intelektualnej, w tym wypłat należnych korzyści finansowych właścicielom tych praw.

W ramach Generalnego Systemu Preferencji państwa zakwalifikowane jako rozwijające się lub ubogie, mogą wwozić do USA określone rodzaje towarów bez cła. Co roku lista tych towarów oraz krajów mogących korzystać z preferencji jest poddawana przeglądowi przez władze federalne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj