fot. PAP/EPA

PiS złoży projekt uchwały dot. sytuacji na Ukrainie

PiS złoży podczas rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu projekt uchwały dot. sytuacji na Ukrainie – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dokument przygotowany przez PiS jest adekwatny do sytuacji na Ukrainie, która jest rozwojowa i dynamiczna – powiedział poseł Andrzej Duda, rzecznik PiS. Wcześniej PiS złożyło wniosek, aby rząd i szef MSZ przedstawił informację nt. przebiegu negocjacji w Wilnie i tego, jaki był udział w nich polskiego rządu. Poseł wskazał, też działania obecnego rządu Donalda Tuska w kwestii integracji europejskiej Ukrainy; nie są jasno sprecyzowane, a to szkodzi także Polsce.

– To, żeby Ukraina zbliżyła się w kierunku zachodu, a nie przechylała się w kierunku Rosji, jest w strategicznym interesie Polski. O tym mówił wielokrotnie i wiele w tym kierunku robił śp. prezydent Lech Kaczyński i robił to także rząd Jarosława Kaczyńskiego. Po zmianie rządu, ta aktywna polityka Polski w UE, mówienie silnym głosem, co jest dla polski ważne, i co jest w polskim interesie, zostało przez rząd Donalda Tuska zarzucone i zaprzepaszczone. Przypomnę deklaracje premiera Tuska i ministra Sikorskiego, że oni przyjmują politykę płynięcia w głównym nurcie. To oznacza zaniechanie kreowania własnej polityki, ukierunkowanej na interesy Polski – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Dziś w Sejmie odbędzie się konferencja Solidarnej Polski pt.: ” Uchwała Sejmu RP ws. Ukrainy” z udziałem prezesa SP Zbigniewa Ziobry oraz posła Ludwika Dorna. Tymczasem o 13.30 odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, tematem będą m.in. polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego. Solidarność z narodem ukraińskim wyrażą dziś także mieszkańcy Olsztyna. O godz.18.00 na Pl. Solidarności w tym mieście odbędzie się spotkanie będące wyrazem wsparcia dążeń Ukrainy do Europy.

 

RIRM

drukuj