fot. twitter.com/EpiskopatNews

Dobiegło końca 391. Zebranie Plenarne KEP. Podczas spotkania poruszono kwestię wojny na Ukrainie i kryzysu humanitarnego

Zakończyło się 391. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania księży biskupów była wojna na Ukrainie oraz wywołany przez nią kryzys humanitarny.

Kościół katolicki w Polsce zaraz po wybuchu wojny potępił zbrodnicze działania Moskwy i wezwał do pokoju. Skierował też specjalne listy do rosyjskich i ukraińskich księży biskupów Kościoła grekokatolickiego i Kościoła prawosławnego – przypomniał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Kościół wezwał wszystkich wiernych do modlitwy.

– Wzywamy wszystkie osoby wierzące do żarliwej modlitwy zanoszonej w intencji pokoju w Ukrainie połączone, o ile to możliwe, z postem – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Polscy katolicy od razu odpowiedzieli na apel o pomoc materialną. W Środę Popielcową i pierwszą niedzielę Wielkiego Postu zebrano rekordową kwotę na rzecz Ukrainy – podkreślił dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki.

– Zbiórka przyniosła na dzisiaj kwotę 32 mln 514 tys. 972 zł i 11 gr. To rekordowa zbiórka, co świadczy o tym, że jesteśmy bardzo zaangażowani jako Kościół – powiedział ks. Marcin Iżycki.

Równocześnie wierni i księża cały czas organizują pomoc dla uchodźców.

– Cieszę się, że i parafianie, i sami kapłani występują z pomocą najpierw w postaci przyjęcia, a później organizacji pomocy materialnej – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Kościół współpracuje z samorządami i rządem oraz różnymi organizacjami humanitarnymi, a także organizuje pomoc na przejściach granicznych i w miejscach, do których trafiają uchodźcy. Chcemy pomagać w myśl zasady: przyjąć, ochronić, promować i integrować – zaakcentował ks. bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. migracji, turystyki i pielgrzymek.

– Myślę, że dzięki temu czujemy, jakbyśmy zdawali w piękny sposób wielki egzamin z naszej wrażliwości humanitarnej, ale również chrześcijańskiej – oznajmił ks. bp Krzysztof Zadarko.

Pomoc humanitarna zorganizowana przez Kościół wyjeżdża też na Ukrainę. Do tej pory Caritas Polska i diecezjalne Caritas wysłały 147 tirów i 187 busów, które przewiozły 3,6 tys. ton towarów o wartości 25 mln złotych. Pomoc organizuje też Kościół greckokatolicki, który skupia w Polsce wielu Ukraińców – mówił ks. bp Włodzimierz Juszczak z eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

– To, co dziś uderza nas oraz wszystkich, którzy przybywają do Polski, to otwartość wszystkich Polaków, którzy widzą ludzką tragedię i przyjmują ludzi do swoich domów. To jest bardzo doceniane przez Ukraińców – zaznaczył ks. bp Włodzimierz Juszczak OSBM.

Kościół katolicki rozważa uruchomienie programu „Rodzina Rodzinie”. Parafie i wspólnoty będą mogły otoczyć pomocą konkretną rodzinę z Ukrainy. Caritas Polska uruchomi w całym kraju około 20 centrów pomocowych dla uchodźców.

– W centrach będzie można otrzymać pomoc prawną, dofinansowanie do wynajmu mieszkań, pomoc żywnościową – wyjaśnił ks. Marcin Iżycki.

Caritas Polska prowadzi rozmowy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w sprawie dystrybucji międzynarodowej pomocy dla Ukraińców, którzy uciekli do Polski.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl