Rachunki Krajowej Rady

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wyklucza, ale nie przesądza, że w wynikach konsultacji społecznych na temat zagospodarowania MUX-1 uwzględni głos ponad 2 mln 300 tys. Polaków, którym zależy na odbiorze Telewizji Trwam.

Fundacja Lux Veritatis wystartuje w nowym konkursie o koncesje. Tym razem zamierza starać się o dwa miejsca na multipleksie.
W ramach ogłoszonych w marcu konsultacji społecznych na temat zagospodarowania multipleksu 1 do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji napłynęło około 5 tysięcy listów, w tym listów zbiorowych. Termin wyrażenia opinii upłynął 2 lipca. Krajowa Rada ma czas do początku sierpnia, aby opracować wyniki konsultacji i je przedstawić.
– Do połowy tego tygodnia otrzymaliśmy 4942 stanowiska w tej sprawie, indywidualne i zbiorowe, ale nie jest to liczba ostateczna, ponieważ korespondencja nadal napływa, a liczy się data stempla pocztowego. Z tej liczby 3390 odpowiedzi napłynęło drogą e-mailową, a 1550 to listy tradycyjne, nadesłane pocztą – informuje Monika Bąk, p.o. rzecznik Krajowej Rady. – Ponadto 30 stanowisk wpłynęło po terminie. Zostaną one opisane, ale nie będą uwzględnione w wynikach konsultacji – dodaje.
Na tle blisko 2,5 mln protestów obywateli, organizacji społecznych, samorządów i instytucji związanych z Kościołem, jakie przesłano do KRRiT w związku z odmową koncesji dla Telewizji Trwam na MUX-1, a których kopie trafiły do Radia Maryja – liczba uczestników ogłoszonych przez Krajową Radę konsultacji jest, jak wynika z tych danych, nieporównywalnie mniejsza. „Nasz Dziennik” zapytał, czy i w jaki sposób głos tych osób zostanie uwzględniony w planach zagospodarowania MUX-1.
– Do KRRiT napłynęło 63 tys. listów poruszających różne kwestie związane z miejscem na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam – podała KRRiT (Rada od początku twierdzi, że zlicza tylko liczbę listów, a nie liczbę osób protestujących). – Formalnie nie są one elementem procesu konsultacyjnego, ale w podsumowaniu konsultacji zostaną także uwzględnione uwagi przesłane w listach do Wydziału Skarg i Wniosków KRRiT. Wszystkie listy otrzymane w sprawie obecności programu Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym traktujemy z należytą powagą. Ostateczne wyniki konsultacji KRRiT poda do publicznej wiadomości – zapewniła KRRiT     w odpowiedzi na nasze pytanie.Drugi raz nie wysyłajcie…
Jednoznaczną deklarację złożył wcześniej przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu 11 kwietnia 2012 r., zapytany przez poseł Barbarę Bubulę (PiS), czy protesty obywateli napływające od początku roku zostaną uwzględnione w konsultacjach społecznych ogłoszonych w marcu br., czy też należy te ponad 2,3 mln podpisów ponownie złożyć, powiedział wyraźnie: „Dostrzegamy ten kapitał społeczny. Nie trzeba po raz kolejny tego przesyłać. My to widzimy i dostrzegamy…”. Wypowiedź ta dostępna jest w stenogramie z posiedzenia komisji.Dla młodzieży
Przed końcem 2012 r. Krajowa Rada ma ogłosić kolejny konkurs na nadawanie naziemne cyfrowe na multipleksie 1. Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o cztery miejsca, które na razie zajmuje telewizja publiczna. Zgodnie z ustawą o cyfryzacji oraz harmonogramem wdrażania nadawania cyfrowego TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 roku.
Fundacja Lux Veritatis, nadawca Telewizji Trwam, deklaruje, że weźmie udział w nowym konkursie. Ojciec Tadeusz Rydzyk zapowiedział w połowie czerwca, że Fundacja będzie się dodatkowo ubiegać o miejsce dla nowego kanału telewizyjnego przeznaczonego dla młodzieży pod nazwą TVM1.
– W nowym konkursie Fundacja Lux Veritatis będzie ubiegać się o dwa miejsca na MUX-1 – dla Telewizji Trwam oraz kanału TVM1 przeznaczonego dla młodzieży – potwierdza szefowa Fundacji dyrektor Lidia Kochanowicz.
Przypomnijmy, że wkrótce po ujawnieniu tej informacji prezes TVP Juliusz Braun udzielił wywiadu PAP i zakomunikował, że jego zdaniem telewizja publiczna powinna pozostać na MUX-1 z dwoma kanałami – Jedynką i Dwójką. Zaapelował, aby w tym celu Sejm zmienił ustawę o cyfryzacji.
– Gdyby TVP pozostała na MUX-1 z dwoma kanałami w technologii HD (wysokiej rozdzielczości), to zajęłaby wszystkie cztery miejsca – powiedziała „Naszemu Dziennikowi” poseł Barbara Bubula (PiS). – Dlatego tak ważny jest wynik konsultacji społecznych, w których zgodnie z zapowiedziami mają być wzięte pod uwagę głosy ponad 2,3 mln osób, które podpisały protest w obronie Telewizji Trwam – dodała.

Małgorzata Goss

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl