fot. PAP/Rafał Guz

R. Trzaskowski zostanie nowym szefem EPL?

Na Malcie rozpocznie się dziś dwudniowy Kongres Europejskiej Partii Ludowej. W trakcie spotkania planowany jest wybór nowego wiceszefa ugrupowania w miejsce Jacka Saryusza-Wolskiego. Wśród kandydatów wymienia się Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej.

Przywódcy unijnej chadecji mają rozmawiać o Brexicie, migracji, terroryzmie, polityce Rosji czy globalizacji. Kongres ma przyjąć dokument końcowy na temat przyszłości Europy.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Platforma Obywatelska chce, aby nowym wiceszefem EPL został były wiceszef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rafał Trzaskowski. Na Maltę udadzą się przedstawiciele PO.

Prof. Andrzej Gil, politolog, wskazuje, że szanse Trzaskowskiego na objęcie tej funkcji są duże na tle innych polityków Platformy Obywatelskiej.  

– Rafał Trzaskowski okazał się być swego czasu dobrym wiceministrem spraw zagranicznych. Jego zasługa polega na tym, że jest to człowiek otwarty i dynamiczny, który wydaje się, że ma duże pokłady energii do pracy. Choć z drugiej strony, wydaje mi się, że ta chadeckość EPL jest już dawno przebrzmiała. Tutaj zastanawiałbym się nad tym, czy rzeczywiście PO, to co będzie, mieści się w tym nurcie chadeckim. Ale jeżeli chodzi o osobę Trzaskowskiego, to z tych wszystkich polityków PO, którzy mogliby „wchodzić” ze względu na swoje kompetencje, wydaje mi się, że jest on chyba najbardziej do przyjęcia – ocenia profesor.

Po tym, jak Jacek Saryusz-Wolski został zgłoszony przez polski rząd jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej, zarząd Platformy usunął Saryusz-Wolskiego z partii. Następnie polityk został pozbawiony stanowiska wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, a wkrótce potem sam z niej odszedł.

RIRM

drukuj