fot. PAP/Tomasz Gzell

R. Suchecki: ustawa o Sądzie Najwyższym nie łamie trójpodziału władzy

Ustawa o Sądzie Najwyższym nie łamie trójpodziału władzy – powiedział Redakcji Informacyjnej Radia Maryja mec. Rafał Suchecki. Propozycje PiS-u przewidują m.in. utworzenie trzech nowych izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN oraz przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Zmiany krytykuje opozycja.

Wczoraj Platforma Obywatelska zorganizowała w Sejmie spotkanie z przedstawicielami środowisk sędziowskich, którzy są krytyczni wobec zmian. Ich sprzeciw budziła m.in. kwestia odwołania sędziów Sądu Najwyższego.

Mec. Rafał Suchecki zwraca uwagę, że jest to zgodne z ustawą zasadniczą.

– Art. 180 ust. 5 Konstytucji RP wskazuje, że przeniesienie sędziów w stan spoczynku jest dopuszczalne. W Sądzie Najwyższym część sędziów chwilowo jest delegowanych przez ministra sprawiedliwości. W tym momencie ci sędziowie również są na tzw. delegacji i oni są z nadania ministra sprawiedliwości. Zatem chwilowe przejęcie części składu – decyzją ministra sprawiedliwości – nie łamie trójpodziału władzy, gdyż jest to praktyka stosowana w chwili obecnej – zaznaczył mec. Rafał Suchecki.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zaplanowano na jutro.

RIRM

drukuj