R. Bochenek: Kwestia reparacji jest dogłębnie analizowana

Sprawa reparacji to kwestia sprawiedliwości historycznej. Sprawiedliwości, której się domagamy – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zaznaczył, że ta kwestia jest bardzo dogłębnie analizowana.

Rafał Bochenek na antenie Radiowej Jedynki zaznaczył, że pierwsza opinia w sprawie reparacji wojennych przygotowana jest przez Biuro Analiz Sejmowych, ale też Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi swoje analizy.

– Jest to oczywiście kwestia, która wymaga szerszego namysłu. Kiedy będziemy mieli decyzję kierunkową polityczną – bo ona jest tutaj ważna – wtedy rząd będzie mógł podjąć kolejne działania i wystąpić na drogę dyplomatyczną. Oczywiście, po takiej decyzji politycznej kierunkowej będzie stanowisko rządu i wtedy będą podejmowane działania dyplomatyczne. Do tego jeszcze sporo czasu – powiedział Rafał Bochenek.

W opublikowanej wczoraj na stronie Sejmu ekspertyzie Biura Analiz Sejmowych  dot. reparacji wojennych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze wobec Niemiec.

Biuro przygotowało opinię na wniosek posła Arkadiusza Mularczyka. Sprawa reparacji pojawiła się w dyskusji publicznej za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Lider partii rządzącej na konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

RIRM

drukuj