fot. PAP/Radek Pietruszka

R. Bochenek: analizujemy, czy zakłócenia w sieci wynikają z ataku

Analizujemy, czy zakłócenia, jeśli chodzi o sieć, wynikają z jakiegoś ataku, czy ich przyczyny wynikały z czegoś innego – podkreślił dziś rzecznik rządu Rafał Bochenek, odnosząc się do informacji o atakach cybernetycznych w Europie i Polsce.

Premier Beata Szydło zwołała na godz. 11.00 Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z atakami cybernetycznymi w Europie i w Polsce. We wtorek Rafał Bochenek mówił PAP, że pojawiają się pewne sygnały, które spływają od pojedynczych firm o podejrzeniu ataku cybernetycznego.

Rzecznik rządu pytany dziś w Radiu Plus o skalę ataków, podkreślił, że sytuację analizują polskie służby.

Do tych ataków doszło już wczoraj, takie sygnały docierały do nas z wielu krajów europejskich, ta sytuacja jest również analizowana w Polsce. (…) Jeśli chodzi o Polskę, rzeczywiście pojawiły się pojedyncze sygnały z niektórych firm, my tę sytuację analizujemy, czy rzeczywiście zakłócenia, jeśli chodzi o sieć, wynikają właśnie z jakiegoś ataku, czy ich przyczyny wynikały z czegoś innego” – podkreślił Rafał Bochenek.

Jak oświadczył, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie „doskonałą okazją, żeby przedyskutować te sprawy”.

Systemy komputerowe – m.in. na Ukrainie, w Danii,  Wlk. Brytanii i Holandii – padły we wtorek ofiarą cyberataków. Szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa podały po południu, że za awarie systemów komputerowych, do których doszło we wtorek w Europie, odpowiedzialny jest wirus typu ransomware znany jako Petya.

PAP/RIRM

drukuj