Putin: zawieszenie broni od 15 lutego

Od 15 lutego na Ukrainie ma obowiązywać zawieszenie broni. Prezydent Rosji powiedział, że uzgodniono wycofanie ciężkiej artylerii z rejonu linii demarkacyjnej. Władimir Putin stwierdził także, że Ukraina powinna przeprowadzić reformę konstytucyjną, by szanować prawa ludności na wschodzie tego kraju.

Prezydent Francji Francois Hollande zastrzegł jednak, że jeszcze nie wszystko zostało uzgodnione.

Prof. Andrzej Zybertowicz, b. doradca prezydent RP ds. bezpieczeństwa państwa, powiedział, że udział separatystów w mińskich rozmowach oznacza słabość państw Zachodu.

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji, którzy godzą się, aby w takich rozmowach obok władz Ukrainy oraz obok Putina jako niezależny podmiot uczestniczyli przywódcy separatystów, czyli w istocie terrorystów, którzy są finansowani, zasilani i podporządkowani Putinowi, okazali poważną słabość. Ta słabość będzie prawdopodobnie po raz kolejny wykorzystana przez Władimira Putina i nawet w świetle niepełnych informacji o rozmowach w Mińsku, możemy mieć obawy, czy te rozmowy mogły doprowadzić do pozytywnego przełomu – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz.

Podczas rozmów w Mińsku uzgodniono, że w ciągu 19 dni zwolnieni zostaną wszyscy jeńcy – oświadczył prezydent Ukrainy. Petro Poroszenko podkreślił, że ustalono również, iż z terytorium Ukrainy zostaną wycofane wszystkie obce wojska, a ukraińska straż graniczna powinna wznowić kontrolę nad granicą z Rosją do końca 2015 r.

Dodał, że nie ma ustaleń ws. żadnej autonomii ani federalizacji.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl