W Aleppo zaczął obowiązywać ogłoszony przez Rosję rozejm

Ogłoszony przez Rosję 10-godzinny rozejm zaczął obowiązywać w piątek w syryjskim Aleppo. Ma umożliwić cywilom i rebeliantom opuszczenie oblężonych dzielnic, jednak opozycja odrzuca przerwę w walkach jako „oszustwo” syryjskiego reżimu i wspierającej go Moskwy.

Przerwa w walkach, jednostronnie ogłoszona w środę przez Rosję, zaczęła obowiązywać o godz. 10.00 i potrwa do godz. 20.00 czasu lokalnego (godz. 09.00-19.00 w Polsce).

Wstrzymanie działań zbrojnych ma umożliwić bojownikom zbrojnej syryjskiej opozycji bezpieczne wyjście dwoma korytarzami z obleganych przez siły rządowe dzielnic we wschodniej części miasta. Utworzone mają być też korytarze ewakuacyjne dla ludności cywilnej.

Rebelianci odrzucają jednak inicjatywę władz w Moskwie i Damaszku.

„Przerwa w walkach to jedno wielkie oszustwo. Nikt nie wierzy rosyjskiemu i syryjskiemu reżimowi” – powiedział agencji dpa rzecznik rebelianckiego ugrupowania Nur al-Din al-Senki, Dżaser al-Dżusif.

Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka – organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, ale dysponującej siatką informatorów w Syrii – w nocy z czwartku na piątek na kilku frontach w Aleppo wybuchły walki między siłami reżimu a rebeliantami.

Podczas ogłoszonego w październiku trzydniowego rozejmu w Aleppo organizacjom pomocowym nie udało się ewakuować z miasta chorych i rannych.

PAP/RIRM

drukuj