fot. twitter.com/ipngovpl

Puck: Rozpoczynają się obchody z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

W Pucku rozpoczynają się obchody z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Wystawy, koncerty, festyny patriotyczne – to tylko niektóre punkty uroczystości. Ich współorganizatorem jest IPN.

Na Starym Rynku w Pucku można między innymi obejrzeć pokazy filmów oraz wziąć udział w quizie „100 pytań na 100 lecie”. W Muzeum Ziemi Puckiej otwarta zostanie specjalna wystawa, a w porcie rybackim ekspozycja „Droga do Pucka”.

Po południu w puckiej farze odbędzie się koncert patriotyczny „Wiwat Niepodległa!”. Na uczestników obchodów czeka też szereg materiałów edukacyjnych – mówi rzecznik prasowy gdańskiego IPN-u Jan Chlebowicz.

– Między innymi publikacja „Pomorscy ojcowie niepodległości”. O tyle ciekawa, że interaktywna. To między innymi biogramy znanych osób, ale też tych mniej znanych, przy których umieściliśmy kody QR odsyłające do audycji przygotowanych przez Radio Gdańsk poświęconych tym osobom. Również pamiątkowa odznaka Frontu Pomorskiego, czyli tej jednostki pod dowództwem gen. Józefa Hallera, która przyłączała Pomorze do Polski. Taką odznakę możemy wpiąć sobie w klapę marynarki. To również element patriotycznej postawy – podkreśla Jan Chlebowicz.

Jutro uroczystości z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem będą kontynuowane. Centralne obchody odbędą się w najbliższy poniedziałek. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj