fot. miastopuck.pl

Puck: zakończyła się doroczna pielgrzymka rybaków

W Pucku zakończyła się pielgrzymka rybaków. Modlitewne spotkanie na morzu wpisuje się w doroczne uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kaszubscy rybacy i goście płynęli wodami Zatoki Puckiej, łodziami z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni. Na morzu wzięli udział w nabożeństwie w intencji rybaków i ludzi morza.

Następnie w puckiej Farze uczestniczyli we Mszy św. odpustowej.  Przewodniczył jej ks. abp Sławoj Leszek Głodź, metropolita gdański. W homilii przypomniał on postać św. Piotra, patrona rybaków.

To On jak Wy, drodzy rybacy, dzień po dniu zarzucał sieci na połów i był w godzinie, kiedy nocny połów zakończył się fiaskiem. Bywa tak, że jest zmaganie z falami, z morzem, z zimnem, bądź upałem, a sieci są puste. Daremny trud. Piotr wówczas zarzucił powtórnie sieci na polecanie Jezusa i jakże wielkie było zdziwienie jego i rybaków, kiedy wyciągnęli pełną sieć. Zostawili wszystko i poszli za Nim – akcentował ks. abp Sławoj Leszek Głodź.

W wydarzeniu wzięły udział także władze lokalne. Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska podkreślała, że  pielgrzymka jest dla Kaszubów ważnym dziedzictwem kulturowym i tożsamościowym.

Łodziowa pielgrzymka rybacka do puckiej Fary sięga tradycją XIII wieku. Jest to dla nas bardzo ważne dziedzictwo kulturowe, tożsamościowe. Została ona reaktywowana w roku 1981 dzięki panu Aleksandrowi Celarkowi z Chałup, dzięki marszałkowi i wielu innym osobom. Dzisiaj zmieniła ona trochę obraz, bo łączymy ją z elementami świeckimi, ale głównie chodzi o to żebyśmy pamiętali, że zbierają się tutaj Kaszubi, którzy codziennie ciężko pracują na morzu – mówiła burmistrz Pucka.

Pielgrzymkę zorganizowali: Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Puck, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Urząd Miasta w Pucku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl