fot. Tomasz Strąg

Jasna Góra: XII Pielgrzymka osób jąkających się i wyleczonych z jąkania

Po raz dwunasty na Jasną Górę pielgrzymują osoby jąkające się oraz wyleczone z tej choroby. Jedni chcą podziękować za dar wyzdrowienia, inni – prosić o potrzebne łaski w walce z chorobą. Co roku towarzyszą im także terapeuci.

Pielgrzymkę rozpocznie Droga Krzyżowa na Jasnogórskich Wałach. O godz. 11.00 w kaplicy Cudownego Obrazu będzie sprawowana Msza św. Zgromadzeni wezmą też udział w warsztatach.

Psycholog Tomasz Galewski z Kliniki Leczenia Jąkania mówi, że to spotkanie modlitewne jest już tradycją. Przypomina, jak narodził się pomysł corocznego pielgrzymowania do stóp Jasnogórskiej Pani.

– Jednym z naszych pacjentów był paulin jasnogórski o. Jan Tyburczy i zaprosił swoją grupę terapeutyczną na Jasną Górę. To zbiegło się z pierwszą sobotą listopada. To spotkanie przybrało taki charakter terapeutyczno-modlitewno-refleksyjny. To, co tu się stało, było w zasadzie pielgrzymką i zapadł taki pomysł, żeby spotykać się regularnie na początku listopada i żeby to spotkanie miało charakter pielgrzymki – wyjaśnia Tomasz Galewski.

Jąkanie da się wyleczyć. Kluczowa w walce z tą chorobą jest wiara w to, że uda się pokonać ten problem.

Szacuje się, że choroba dotyczy co najmniej 5 proc. populacji. Wielu z nich jednak nie decyduje się na leczenie.

RIRM

drukuj