fot. twitter.com

GIS wydał wytyczne dla organizatorów pielgrzymek w czasie pandemii

Główny Inspektor Sanitarny wydal wytyczne dla organizatorów pielgrzymek podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. Celem procedur jest zapewnienie bezpieczeństwa pątników i wszystkich osób postronnych na szlaku.

Zgodnie z wytycznymi GIS, w pielgrzymce mogą brać udział tylko zdrowe osoby, nie manifestujące jakichkolwiek objawów chorobowych. Pielgrzymi powinni posiadać identyfikatory. Zalecane jest mierzenie im temperatury. Temp. powyżej 37 st. C kwalifikuje do odsunięcia uczestnika z marszu.

Organizatorzy pielgrzymek mają obowiązek zapewnienia zabezpieczenia sanitarnego-higienicznego, jak dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji. Rzecznik GIS Jan Bondar przybliżył wytyczne dotyczące przemarszu i noclegów.

– Jeśli chodzi o sam przemarsz, to tutaj nie ma obowiązku noszenia maseczek. Natomiast jest zalecany dystans społeczny między uczestnikami, żeby pielgrzymi nie byli stłoczeni. Jeśli na trasie pielgrzymki będzie Msza św., to też się zaleca, żeby maseczki nałożyć, natomiast w drodze nie jest to wymagane. W trakcie noclegów jest tu wskazanie, żeby pielgrzymi nocowali w namiotach, żeby to były namioty jednoosobowe lub żeby pokoje były jednoosobowe. Oczywiście nie zawsze jest to do spełnienia, ale istota tych zaleceń sprowadza się do tego, żeby ewentualnie przecinać łańcuch zakażenia – tłumaczył rzecznik GIS.

W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia koronawirusem u pątnika konieczne jest niezwłoczne odizolowanie go od grupy i przewiezienie do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala. Zwrócono uwagę, że w przypadku potwierdzenia zakażenia wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl