fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd zdecydował o wstrzymaniu prac w 12 kopalniach JSW i PGG

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 219 przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej – 159 – odnotowano na Śląsku. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa rząd pojął decyzję o wstrzymaniu na trzy tygodnie prac w 12 kopalniach: w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.  

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o spotkaniu, które odbyło się w niedzielę w śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Oprócz Jacka Sasina, w spotkaniu tym uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, szefowa MRPiPS Marlena Maląg i wiceminister tego resortu Stanisław Szwed, a także zarządy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej oraz przedstawiciele związków zawodowych z tych dwóch spółek górniczych.

– Kolejne działania to czasowe wyłączenie pracy we wszystkich kopalniach, w których odnotowujemy dzisiaj zarażenia koronawirusem, a których załogi nie zostały w pełni przebadane na obecność koronawirusa. Od jutra wstrzymamy wydobycie, wstrzymamy prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej – poinformował Jacek Sasin, wicepremier.

W weekend Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sumie o 1 tys. 151 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2, z czego 676 odnotowano na Śląsku. Zdecydowana większość przypadków dotyczyła górników i ich rodzin.

To pozwoli odciąć tę transmisję, gdzie górnicy zarażali się wzajemnie. Jednocześnie będziemy badać tych górników, którzy są z kopalń, które mają wyższe ryzyko, że tam ten wirus był – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia wyjaśnił również skąd taka skala zakażonych koronawirusem.

– Ponad 50 tys. badań wykonaliśmy u górników. To pokazuje skalę, z tego co wiem, takiej skali w Europie nie ma, stąd mamy tak duże ilości dodatnich wyników z tego przesiewowego badania – dodał szef resortu.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił z kolei, że strategia Polski w walce z koronawirusem to „strategia zduszenia wirusa, ograniczenia w populacji”.

– Inne kraje tego nie robią. Być może będą szły naszą drogą, jeżeli będzie druga fala. My do tej drugiej fali będziemy znacznie lepiej przygotowani, bo ilość wirusa w populacji po prostu będzie mniejsza – powiedział.

Jarosław Pinkas podziękował mieszkańcom Śląska za odpowiedzialność i rozsądne zachowanie. Natomiast minister zdrowia podkreślił, że transmisja pozioma w pozostałych obszarach Śląska i Polski jest „praktycznie bardzo, bardzo niska”.

– Są województwa, gdzie praktycznie nie było ani jednego nowego chorego, są województwa, gdzie to było 1-5 osób i takie, gdzie mamy po 20-30 osób, ale to nie są duże liczbypodkreślił profesor.

Jak zapewnił szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, górnicy mogą liczyć na pomoc finansową w okresie postojowym.

– Co ważne, ustaliliśmy również, że wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają 100 procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych. Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły nas do podjęcia takich decyzji – dodał Jacek Sasin.

W całej Polsce zakażonych koronawirusem jest ponad 26 tys., a zmarło 1161 osób.

TV Trwam News/PAP

drukuj