fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Prezydent Polski Andrzej Duda składa wizytę w Berlinie. Weźmie tam udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.

Prezydent Polski spotka się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem Walter-Steinmeierem. Odwiedzi również Miejsce Pamięci oraz Muzeum Sachsenhausen.

Prezydent Andrzej Duda będzie przypominał, że zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe, gdyby nie przemiany w Polsce – zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

– Upadek muru berlińskiego był możliwy dzięki temu, że w Polsce narodziła się „Solidarność”, dzięki temu, że narodziny „Solidarności” były możliwe także przez pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszystkie te procesy, które zachodziły w Polsce, dały sygnał całej Europie środkowo-wschodniej, że ta zmiana jest możliwa. Na pewno gdyby nie ogromny fenomen „Solidarności”, gdyby nie ten wkład Polski, nie byłyby możliwe zmiany w Niemczech, nie byłoby możliwe zburzenie muru berlińskiego, nie byłoby możliwe zjednoczenie Niemiec – podkreślił Paweł Mucha.  

Budowa muru berlińskiego rozpoczęła się w 1961 r. Miała uniemożliwić ucieczkę mieszkańców wschodniej części miasta do zachodniej.

Obalenie muru, do którego doszło w 1989 r., poprzedziły wielkie protesty na rzecz wolności i demokracji. Wiele osób zginęło przy próbie ucieczki na Zachód. Obchody w Berlinie mają też oddać im hołd.

RIRM

drukuj