fot. https://www.facebook.com/panstwowastraz.pozarna

PSP: Prawie 2 tys. interwencji z powodu nawałnic; ewakuowano cztery obozy harcerskie

Prawie 2 tysiące interwencji przeprowadzili strażacy w poniedziałek z powodu nawałnic w kraju, najwięcej na Mazowszu. Potrzebne były ewakuacje czterech obozów harcerskich; do bezpiecznych miejsc przeniesiono 550 osób – poinformował rzecznik KG PSP bryg. Karol Batorski.

W poniedziałek przez kraj przechodziły burze, którym towarzyszył ulewny deszcz i silny wiatr. Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że do godz. 21.00 w związku z pogodą strażacy interweniowali łącznie 1 939 razy. Wyruszali m.in. do podtopień, powalonych drzew i uszkodzonych dachów. Nie odnotowano rannych.

Najczęściej, bo 579 razy, do akcji strażacy wyjeżdżali na Mazowszu, głównie w Płocku i w Warszawie. 281 interwencji przeprowadzili w woj. kujawsko-pomorskim, 236 w woj. pomorskim i 170 w woj. warmińsko-mazurskim.

Przez nawałnice ewakuowano łącznie cztery obozy harcerskie – dwa w Kujawsko-Pomorskiem, jeden w Pomorskiem i jeden w Warmińsko-Mazurskiem.

„Łącznie ewakuowano do bezpiecznych obiektów około 550 uczestników obozów” – podał bryg. Karol Batorski.

Harcerzy ewakuowano m.in. w miejscowości Wenecja w powiecie ostródzkim (woj. warmińsko-mazurskie) oraz w Czernicy w gminie Brusy (woj. pomorskie).

W nocy z poniedziałku na wtorek burz z gradem spodziewać się mogą mieszkańcy woj. świętokrzyskiego i woj. podkarpackiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla tych województw wydał alerty pierwszego, najniższego stopnia, które obowiązywać będą odpowiednio do godz. 2.00 i do godz. 3.00.

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1414722950549360640

IMGW w nocy na Twitterze podało ponadto, że burze, które występują w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu, dość szybko przemieszczają się na północ. W najbliższym czasie, jak prognozuje Instytut, „nadal znad Słowacji nad Małopolskę i Podkarpacie, a następnie nad Mazowsze będą przemieszczały się kolejne burze”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl