PSP: w ciągu dwóch dni prawie 1900 interwencji związanych z pogodą

Od piątku strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z pogodą 1880 razy, najczęściej na terenie woj. śląskiego. W skutkach usuwania nawałnic wzięło udział łącznie blisko 8 tys. strażaków – poinformował w niedzielę rano rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

„W dalszym ciągu na obszarze czterech województw występuje trzecie, najwyższe ostrzeżenie hydrologiczne wydane przez IMGW” – powiedział rzecznik PSP. Ostrzeżenia trzeciego stopnia, dotyczą, tak jak w sobotę, woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i łódzkiego. Natomiast cztery ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują dla woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na godz. 8.30 stany alarmowe były przekroczone na rzekach w 26 miejscach, a stany ostrzegawcze – na 60.

„Sądzę, że skutki (opadów deszczu – przyp. PAP) przyjdzie nam usuwać przez najbliższe kilka dni” – powiedział Frątczak. Dodał, że nie ma zagrożenia powodzią.

W sobotę w całej Polsce strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi ponad 600 razy, najczęściej na terenie woj. śląskiego – 322 razy, woj. małopolskim – 72 razy i woj. łódzkim – 43 razy.

359 interwencji było bezpośrednio związanych z opadami deszczu – strażacy wypompowywali wodę z piwnic zalanych budynków i ulic. Najwięcej takich interwencji było w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. Ponad 190 razy strażacy wyjeżdżali w związku z przyborami wód – patrolowali wały przeciwpowodziowe i je podwyższali; prewencyjnie zabezpieczali też budynki przed zalaniem workami z piaskiem i zaporami przeciwpodziowymi. Do takich zdarzeń strażacy wyjeżdżali 114 razy w woj. śląskim, 20 – w woj. małopolskim i 19 – woj. łódzkim.

W miejsca, gdzie wiatr połamał gałęzie i konary, strażacy wyjeżdżali w sobotę 50 razy. Natomiast 7 interwencji dotyczyło opadów śniegu – głównie w woj. dolnośląskim i opolskim.

We sobotnich działaniach brało udział ponad 2600 strażaków, którzy wykorzystali 571 samochodów i pomp – poinformował rzecznik PSP.

Jak poinformował PAP Frątczak, łącznie od piątku do soboty strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z pogodą 1880 razy; najwięcej na terenie woj. śląskiego – 1162 razy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl