By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

PSL ponownie zgłosi prof. M. Wiącka na RPO

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego ponownie zgłosi kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformowali politycy tej partii. Poparcia go nie wykluczają kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, sceptyczna jest Konfederacja, natomiast Prawo i Sprawiedliwość będzie raczej przeciw.

W piątek o godz. 16.00 mija termin zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. To już szósta próba obsadzenia tego urzędu przez obecny parlament.

Posłowie PSL – Władysław Teofil Bartoszewski i Marek Sawicki – oświadczyli, że prof. Marcin Wiącek ponownie będzie kandydatem ich formacji na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem Sawickiego Wiącek będzie kandydatem kilku ugrupowań. Dodał, że obecnie trwa zbiórka podpisów pod jego kandydaturą.

Podobnego zdania jest poseł Krzysztof Paszyk, który pod koniec czerwca powiedział, że PSL ponownie chce zgłosić kandydaturę prof. Wiącka na RPO. Jak powiedział, ta kandydatura jest jedyną szansą ratunku tego urzędu.

„Powinniśmy dążyć do tego, by mimo wszystko ten wybór się udał” – zaznaczył Paszyk.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL podkreślił niedawno, że „z pewnością prof. Marcin Wiącek, który wyraził najprawdopodobniej zgodę na ponowne zgłoszenie jego kandydatury na RPO, jest nadal w grze”. Dodał jednak, że „także inne nazwiska są konsultowane”.

„Rozmowy trwają. Mamy czas do piątku wieczora, ale oczywiście nie wykluczamy poparcia dla prof. Wiącka” – powiedział rzecznik Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec.

Wiceszef klubu Lewicy, Krzysztof Śmiszek, powiedział, że „na prośbę PSL-u Lewica – zgodnie z ustaleniami – przekazała podpisy pod kandydaturą prof. Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich”.

Wszystko też wskazuje na to, że posłowie Lewicy również zagłosują za tą kandydaturą.

Z kolei Konfederacja jako niezbyt udany ocenia pomysł ponownego wystawienia prof. Marcina Wiącka.

„Raczej moi koledzy nie zmienią za bardzo zdania na ten temat, więc nie widzę tutaj poparcia” – powiedział poseł koła Artur Dziambor, odnosząc się do ostatniego głosowania ws. RPO, gdzie część polityków Konfederacji poparło senator Lidię Staroń.

„We wtorek mamy posiedzenie koła. Wtedy będziemy podejmować decyzję” – powiedział Dziambor.

Wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki z PiS, zapowiadał kilkakrotnie, że klub ten prawdopodobnie znów będzie przeciw kandydaturze Wiącka.

„Rozmawiamy, zobaczymy” – odpowiedział w czwartek, pytany o ewentualnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodał, wszystko wyjaśni się w tej sprawie w piątek. Zastępca rzecznika PiS, Radosław Fogiel, mówił w czwartek rano w TVN24, że PiS ma „kilku potencjalnych kandydatów” i żaden z nich nie jest parlamentarzystą jego ugrupowania.

Zgłoszenia kandydata nie wyklucza natomiast nowe koło „Wybór Polska”, ale musiałoby do tego namówić któryś z klubów. Pod kandydatem trzeba zebrać 35 podpisów. Zbigniew Girzyński z koła „Wybór Polska” informował, że kandydatem mógłby być były wiceminister sprawiedliwości z okresu, gdy resortem tym kierował śp. Lech Kaczyński. Jednak w czwartek nie chciał powiedzieć, czy udało się kogoś namówić do poparcia tego kandydata.

Parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym i piątym razem. Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli powołani na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski czy senator Lidia Staroń. Kontrkandydatem Staroń był prawnik Marcin Wiącek, zgłoszony jako wspólny kandydat przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.

Niedawno Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 15 kwietnia w sprawie pełnienia obowiązków przez RPO po upływie kadencji, a do czasu wyboru przez parlament jego następcy. TK orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala na to, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ma stracić moc obowiązującą 15 lipca. Jak wskazał TK, do tego czasu parlament powinien uchwalić zmianę przepisów, która dostosuje ustawę o RPO do wyroku.

PAP

drukuj