fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Przyszły rząd będzie miał problem z VAT-em

Mimo zmian w ustawie o VAT, które miały uszczelnić system podatkowy, mamy jego załamanie. Oznacza to, że rząd, który utworzy się po wyborach parlamentarnych będzie miał problem – mówi ekonomista i europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Na blogu prowadzonym przez Zbigniewa Kuźmiuka (www.kuzmiuk.blog.onet.pl) można się dowiedzieć, że w tym roku dochody budżetowe z podatku VAT mogą być nawet o 9 mld zł niższe od tych zaplanowanych na poziomie 164,5 mld. Wynika to z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów za I półrocze.

Wskazują one, że do budżetu wpłynęło ok. 71 mld zł, czyli o 5,5 proc. środków mniej niż rok wcześniej.

Zbigniew Kuźmiuk wskazuje, że rządząca koalicja nie radzi sobie ze zbieraniem podatków. Prognozowany spadek podatków jest zaskakujący – dodaje.

Doszło do kilku zmian w ustawie o VAT, które miały ten system uszczelnić. To jest ta zasada odwróconego VAT-u. Najpierw przy obrocie prętami metalowymi, później przenosił minister także na inne dziedziny – ostatnio na elektronikę. Wprowadził także solidarność podatkową, szczególnie jeżeli chodzi o obrót paliwami, a mimo tego mamy w zasadzie załamanie wpływów podatkowych, bo już tych zaległości pierwszego półrocza, nawet gdyby w drugim półroczu sytuacja się poprawiła, odrobić się nie da. A przecież w oparciu o te wpływy, tak zaplanowane, były jednocześnie zaplanowane wydatki, a więc późną jesienią, pewnie już następny rząd, będzie miał poważny problem – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł zwraca uwagę, że spadek dochodów podatkowych w stosunku do PKB jest wyraźnie obserwowany od końca 2007 roku i to mimo rosnących z roku na rok stawek podatkowych za rządów Platformy i PSL-u.

 

RIRM

drukuj