fot. pixabay.com

Przyjęto zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Podwyższenie mandatów do 5 tysięcy złotych i grzywien do 30 tysięcy złotych – to główne założenia przyjętego w środę przez rząd projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. 

Projektowana nowelizacja wprowadza renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Zwiększona zostanie ponadto wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6 tysięcy złotych.

Projekt zakłada także odebranie prawa jazdy na okres 3 miesięcy w przypadku ingerencji w system tachografów przez kierujących pojazdami w przewozach drogowych.

„Chodzi o poprawę bezpieczeństwa, bo przemęczony kierowca na drodze stwarza bardzo duże zagrożenie, a naruszenia, które wykrywa Inspekcja Transportu Drogowego w głównej mierze dotyczą albo nieprzestrzegania norm czasu pracy, albo niewłaściwego używania urządzeń rejestrujących, czyli tachografów” – mówi główny inspektor transportu drogowego, Alvin Gajadhur.

Jak podkreśla, zmiany w prawie mają zdyscyplinować kierowców po to, aby na polskich drogach było bezpieczniej. Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło niemal 2,5 tysiąca osób, a ponad 26 tysięcy osób zostało rannych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl