fot. PAP/EPA

Przedstawiciele PE z wizytą w Polsce. Będą rozmawiać na temat dystrybucji środków z UE w naszym kraju

Do Polski przyjedzie dziś delegacja Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego. Unijni politycy chcą rozmawiać o zarządzaniu i dystrybucji unijnych funduszy w naszym kraju.

Delegacji przewodniczyć będzie niemiecka europoseł. W ramach kilkudniowej wizyty zaplanowano spotkania z polskimi parlamentarzystami, przedstawicielami resortu funduszy i polityki regionalnej oraz stowarzyszeniami zawodowymi sędziów i prokuratorów.

Europoseł Dominik Tarczyński wskazał, że Polska nie ma powodów do obaw. Ze względu na sposób i ilość wydatkowanych środków, nasz kraj jest wzorem dla innych państw w zakresie dystrybucji unijnych funduszy – dodał.

– Polska jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o ilość wykorzystanych środków unijnych bez jakichkolwiek zastrzeżeń pod względem korupcji. Dlatego nie obawiam się tej kontroli. Uważam, że powinniśmy usłyszeć, iż Polska jest wzorem ze względu na ilość przeznaczanych środków, które wykorzystujemy. W niektórych projektach jest to ponad 90 proc. Kolejnym atutem jest przejrzystość wykorzystywania unijnych funduszy. Warto zauważyć, że nie wszystkie państwa są w stanie wykorzystać całą gamę środków. Spodziewam się również negatywnej narracji ze strony opozycji, która twierdzi, że dzieje się coś nadzwyczajnego i niepokojącego, stąd ta wizyta  – wyjaśnił europoseł Dominik Tarczyński.

Delegacja złoży także wizytę w siedzibie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej w Warszawie.

Europosłowie będą kontynuować rozmowy z jej przedstawicielami po wstępnej decyzji PE o odroczeniu zatwierdzenia rachunków agencji. Parlament Europejski ponownie oceni, czy Frontex uwzględnił uwagi, w głosowaniu w październiku 2022 roku.

Wizyta przedstawicieli unijnej komisji w Polsce zakończy się 20 lipca.

RIRM

drukuj