(fot.PAP/EPA)

Przed konwencją Republikanów: Romney show w Tampie

W Tampie na Florydzie dziś formalnie rozpocznie się przedwyborcza konwencja Partii Republikańskiej (GOP), która zatwierdzi nominację Mitta Romneya na kandydata stronnictwa w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA 6 listopada. 

Ze względu na sztorm tropikalny Isaac, który nadciąga nad Florydę, wszystkie punkty poniedziałkowego programu konwencji zostały przeniesione na dzień następny.

Romney, były gubernator Massachusetts, już w maju zebrał w prawyborach niezbędne minimum 1144 delegatów potrzebne do nominacji prezydenckiej. Delegaci zebrani w Tampie formalnie nominują go we wtorek. Nominację otrzyma także kandydat na wiceprezydenta, kongresman Paul Ryan.

W czwartek, w ostatnim dniu konwencji, Romney wygłosi przemówienie. Będzie ono, podobnie jak większość zjazdu Republikanów, bezpośrednio transmitowane przez wszystkie stacje telewizyjne w USA. Zdaniem obserwatorów, od tego jak Romney zaprezentuje się w nim Amerykanom, może w znacznym stopniu zależeć wynik listopadowych wyborów.

Na dwa i pół miesiąca przed wyborami sondaże wskazują na mniej więcej równe poparcie dla kandydata GOP i ubiegającego się o reelekcję prezydenta Baracka Obamy.

Niezadowolenie wyborców ze stanu gospodarki sprzyja Romneyowi, gdyż uważają oni, że Republikanin lepiej sobie poradzi z problemami ekonomicznymi, niż Obama. Prezydent jest jednak bardziej lubiany niż kandydat GOP, który uchodzi za milionera-technokratę oderwanego od trosk zwykłych ludzi i oportunistę bez wyraźnych przekonań.

Sztab Republikanów zapowiada w związku z tym, że w swoim wystąpieniu na konwencji Romney pokaże się „z ludzkiej strony”, odsłaniając osobiste szczegóły ze swej biografii. Ma nawet mówić o swych doświadczeniach duszpasterskich w Kościele mormońskim, czego dotąd raczej unikał.

W przeszłości na przedwyborczych konwencjach partyjnych (Demokraci zbiorą się na swojej tydzień później w Charlotte, w Karolinie Północnej) decydowało się dopiero kto zostanie kandydatem do Białego Domu; były one wtedy widownią burzliwych sporów i polemik. Od około 30-40 lat sprawa nominacji rozstrzygana jest wcześniej, w prawyborach, ponieważ obu partiom zależy na zjednoczeniu wyborców wokół kandydatów.

Od tej pory konwencje są przede wszystkim skrupulatnie wyreżyserowanymi widowiskami PR-owskim, służącymi jak najkorzystniejszemu przedstawieniu i „sprzedaniu” opinii publicznej kandydatów i ich programów. Partia Republikańska chce na przykład pokazać, że nie jest tylko „partią białych mężczyzn i wielkiego biznesu” i szczególnie eksponuje – oddając im mównicę – swoich polityków z mniejszości etniczno-rasowych.

Ze względu na rytualno-teatralny charakter konwencji, w ostatnich kilkunastu latach stacje telewizyjne skróciły bezpośrednie transmisje z obrad.

W Tampie, oprócz kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta, przemawiać będzie m.in. żona Romneya Ann, była sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i wielu innych prominentnych polityków GOP, m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, były kandydat do Białego Domu senator John McCain i byli rywale Romneya do nominacji, Rick Santorum i Tim Pawlenty.

Nie wystąpi jednak na niej były prezydent George W. Bush. We wtorek główne przemówienie programowe GOP i tzw. Keynote Address wygłosi popularny gubernator stanu New Jersey Chris Christie, wschodząca gwiazda w partii, lansowany wcześniej na kandydata prezydenckiego. W środę będzie przemawiał kandydat na wiceprezydenta Paul Ryan.

Obserwatorzy spekulują czy na konwencji zarysuje się podział w GOP na umiarkowanych Republikanów, konserwatywnych zwolenników prawicowej Tea Party oraz konserwatystów religijnych. Ci ostatni wstawili się ostatnio za kongresmanem Todem Akinem – autorem wypowiedzi sugerującej, że gwałt nie prowadzi do ciąży – broniąc go przed atakami partyjnego establishmentu, który wezwał Akina, aby wycofał się z wyborów do Senatu.

W czasie konwencji w Tampie – jak się oczekuje – może dojść do protestów ulicznych organizowanych przy podobnych okazjach przez lewicujących przeciwników GOP. Aby zapobiec niepokojom, w mieście zmobilizowano znaczne siły policyjne.

RIRM/PAP 
drukuj