Japonia i USA potępiły wystrzelenie pocisku przez Koreę Płn.

Premier Japonii Shinzo Abe w wystąpieniu przed japońskim parlamentem określił wystrzelenie pocisku balistycznego przez Koreę Płn. jako „problematyczne” i zażądał, by Pjongjang powstrzymał się od takich działań. Działania Korei Płn. spotkały się też z ostrą krytyką USA.

Premier Abe powiadomił, że władze Japonii złożyły oficjalny protest w sprawie wystrzelenia pocisków rakietowych za pośrednictwem swej ambasady w Chinach. Zapowiedział, że Tokio wdroży mechanizmy monitoringu i wczesnego ostrzegania.

Departament Stanu USA zaapelował, aby władze Korei Płn. odstąpiły od tego rodzaju działań i skoncentrowały się na wypełnianiu swych międzynarodowych zobowiązań. W oświadczeniu podkreślono, że Stany Zjednoczone potwierdzają gotowość wystąpienia w obronie swych sojuszników, jeśli zajdzie taka potrzeba. podkreślono, że władze wojskowe USA monitorują sytuację.

W piątek o godz. 5:55 czasu lokalnego doszło do wystrzelenia przez Koreę Płn. rakietowego pocisku balistycznego. Wystrzelono go z wyrzutni mobilnej umiejscowionej w prowincji Sinchon na południu kraju. Amerykańskie źródła wojskowe uważają, że był to pocisk średniego zasięgu.

W ocenie południowokoreańskiego Sztabu Generalnego Korea Płn. wystrzeliła w piątek nie jeden, a dwa pociski balistyczne. Jeden przeleciał 800 km i wpadł do Morza Japońskiego, drugi mógł eksplodować w powietrzu. Najprawdopodobniej rozpadł się on na wysokości 17 km nad ziemią – powiedział przedstawiciel Sztabu.

Poprzednia próba Korei Płn. z rakietowymi pociskami balistycznymi miała miejsce 9 marca. Korea Północna wystrzeliła wówczas dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swej bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi, mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

10 marca przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył, że jego kraj zminiaturyzował ładunki jądrowe by następnie zainstalować je na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

Aktywność militarna komunistycznej Korei Północnej jest źródłem coraz poważniejszych napięć w regionie. Wywołuje też niepokój sąsiednich państw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl