fot. PAP/EPA

Protesty we Francji. Gwałtowne starcia demonstrantów z policją w Rennes

Podczas czwartkowych protestów przeciwko rządowej reformie emerytalnej doszło do gwałtownych starć protestujących z policją w Rennes na północnym zachodzie kraju. Z kolei w Paryżu zaraz po godz. 14.00 wyruszył marsz, który jest centralnym punktem czwartkowych demonstracji.

W Rennes policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego w celu odparcia protestującego tłumu. W Lorient w Bretanii protestujący zaatakowali posterunek policji. Do starć pomiędzy demonstrantami a policją, która użyła gazu łzawiącego, doszło również w Nantes. Liczne demonstracje trwają w innych francuskich miastach.

Sekretarz generalny CFDT, jednej z najliczniejszych central związkowych we Francji, wezwał w czwartek do „poszanowania własności i niestosowania przemocy”.

Jak podaje dziennik „Le Figaro”, o godz. 14.00 w całej Francji w protestach brało udział 350 tys. ludzi. W kilku miastach, takich jak Rouen, Tarbes czy Tulon, padły frekwencyjne rekordy od początku demonstracji w styczniu.

Główna manifestacja w stolicy Francji wyruszyła zaraz po godz. 14.00 z placu Bastylii i dotrze przez plac Republiki do placu Opery. W pobliżu trasy przemarszu ulice zostały oczyszczone ze śmieci zalegających od wielu dni z powodu strajku służb komunalnych. W obawie przed aktami wandalizmu właściciele wcześniej zamknęli i zabezpieczyli sklepy i restauracje znajdujące się na trasie przemarszu. W mieście zamkniętych jest wiele atrakcji turystycznych, w tym Wieża Eiffla oraz Pałac Wersalski.

Według cytowanych przez AFP źródeł policyjnych w paryskim marszu spodziewanych jest od 40 do 70 tys. osób. W całej Francji może w czwartek protestować nawet do 800 tys. osób.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl