fot. PAP

Protest związkowców z TVP przed Kancelarią Premiera

Związkowcy z „S” w Telewizji Polskiej będą dziś protestować przed Kancelarią Premiera Donalda Tuska. Protest przeciwko restrukturyzacji telewizji publicznej wspiera Komisja Krajowa „S”.

Związkowcy sprzeciwiają się decyzji zarządu TVP, dot. przeniesienia 400 etatowych pracowników do firmy LeasingTeam. Umowa ma zostać podpisana w maju. Przeniesione osoby za pośrednictwem firmy zewnętrznej mają nadal pracować dla TVP.

Związkowcy podkreślają, że protestują także przeciwko nieudolności polskiego rządu, który nie znowelizował ustawy o radiofonii i telewizji.  Spowodowało to znaczne ograniczenia finansowania mediów publicznych, a w konsekwencji do outsourcingu pracowników.

– Protest będzie dotyczył sprawy outsourcingu stosowanego przez zarząd TVP, ale w głównej mierze będzie wyrzutem sumienia dla pana premiera, który najpierw namawia ludzi do niepłacenia abonamentu, a później przez 7 lat jak szef rządu nie doprowadził do tego, że nastąpiła zmiana czy też nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Mamy taką sytuację, że media publiczne, które miały być niezależne i utrzymywane z pieniędzy abonamentowych w tej chwili nie mają pieniędzy na jakąkolwiek działalność. Konsekwencją tego jest wyrzucenie prawie wszystkich dziennikarzy z Telewizji Polskiej – mówił Jarosław Najmoła, przewodniczący Komisji Zakładowej „S” telewizji.

Związek zawodowy – Wizja – zwrócił się do ministra skarbu o wstrzymanie podpisania umowy z LeasingTeam do czasu zakończenia toczącej się kontroli  NIK-u.

RIRM

drukuj