fot. PAP

Protest przeciwko elektrowniom wiatrowym

W miejscowości Drobin niedaleko Płocka odbył się protest mieszkańców ws. budowy elektrowni wiatrowych. Blokowali oni ruch samochodów na rondzie u zbiegu dróg krajowych nr 10 i 60.

Organizatorzy blokady, czyli miejscowe stowarzyszenia społeczne, liczą, że głośny protest zwróci uwagę rządzących na postulaty mieszkańców gminy.

Są oni przeciwni budowaniu elektrowni wiatrowych blisko domów, gdyż turbiny mają stanąć zaledwie kilkaset metrów od najbliższych zabudowań – mówi Paweł Michalczyk, jeden z organizatorów protestu.

– Protestujemy dlatego, że na terenie naszej gminy i powiatów: Sierpc, Mława, Ciechanów, Słońsk, Płock ma być wybudowanych ok. 200 turbin wiatrowych. Część z nich jest budowana bardzo blisko budynków mieszkalnych, ok. 250 – 300 metrów. To wszystko wbrew woli mieszkańców, których nikt nie chce wysłuchać. Ani rada gminy, ani wójt, ani wojewoda. Wszyscy twierdzą, że wszystko jest zgodnie z prawem, a my mamy mieszkać z wiatrakami. To jest najbardziej przykre, że nasze samorządy i to we wszystkich tych powiatach działają poza naszymi plecami – mówi Michalczyk.

W gminie Drobin ma być zbudowanych 12 wiatraków. Wg mieszkańców sprawa ta w ogóle nie była z nimi konsultowana, a o inwestycji dowiedzieli się dopiero ,gdy inwestorzy zaczęli podpisywać umowy z rolnikami na dzierżawę ziemi i gdy temat ten trafił w lutym na sesję rady miejskiej.

RIRM

drukuj