fot. YouTube

Protest pod willą Wałęsy w 23. rocznicę obalenia rządu Olszewskiego

Przed willą Lecha Wałęsy w Gdańsku – Oliwie trwa patriotyczny protest. Manifestacja jest związana z 23. rocznicą obalenia rządu Jana Olszewskiego przez układ okrągłostołowy. Wydarzenie to potocznie nazywane jest „Nocną zmianą”.

Protest ma przypomnieć o czarnej karcie w dziejach rządzącego Polską układu politycznego.

Prof. Mieczysław Ryba, wykładowca KUL i WSKSiM zwraca uwagę, że Lech Wałęsa jest mocno związany z tamtymi wydarzeniami.

– Lech Wałęsa wówczas odegrał rolę w pewnym sensie zwolennika tych środowisk, które sprzeciwiały się tamtym działaniom. Nawet Waldemar Pawlak, jako kandydat na premiera, był zasadniczo kandydatem prezydenta Wałęsy. W związku z tym prezydent Wałęsa – wydaje się przez długie lata – związał się szczególnie z tymi środowiskami, które tej lustracji czy takiej mocnej dekomunizacji nie chciały. W tym momencie, kiedy nie żyje gen. Jaruzelski, najprawdopodobniej Lech Wałęsa dla pewnych środowisk symbolizuje tamten układ i stąd te protesty – tłumaczy prof. Mieczysław Ryba.    

Organizator manifestacji –  Liga Obrony Suwerenności – wskazuje, że 4 czerwca 1992 r. wyłoniony przy Okrągłym Stole establishment, w obliczu lustracji, skompromitował się odsuwając od władzy rząd Jana Olszewskiego.

RIRM

drukuj