fot. PAP/Krzysztof Wójcik

Kolejna rocznica Nocnej Zmiany

Dziś mija 25 lat od Nocnej Zmiany, czyli obalenia rządu Jana Olszewskiego przez układ okrągłostołowy. Do jego odwołania na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku.

Decyzja zapadła kilka godzin po wykonaniu przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Na liście znalazł się m.in. Lech Wałęsa.

Prof. Wojciech Polak podkreśla, że wydarzenia z początku czerwca 1992 roku miały wpływ na dalsze dzieje Polski.

Obalenie rządu Olszewskiego było porażką w walce o prawdę, w walce o czystość życia politycznego, o czystość reguł. Ta porażka nie była ostateczna, bo i tak prawda zawsze wypływa na jaw. Większość tych ciemnych spraw z okresu PRL-u wypłynęła. Nocna Zmiana była wydarzeniem przykrym, które zawarzyło na dalszej historii Polski. Doprowadziło do tego smutnego okresu w dziejach naszego kraju, który nastąpił parę lat później, czyli przejecie władzy przez lewicę – akcentuje prof. Wojciech Polak.

Jan Olszewski w czasach PRL był działaczem opozycji. W 1991 r. został premierem. Po odwołaniu z funkcji działał m.in. w założonym przez siebie Ruchu Odbudowy Polski. W latach 2006-2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zasiadał w Trybunale Stanu.

W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedził byłego premiera Jana Olszewskiego. Temat rozmowy polityków nie został ujawniony [zobacz].

RIRM

drukuj