Protest głodowy w szkole w Dąbkach

Czwarty dzień trwa protest głodowy rodziców uczniów szkoły w Dąbkach. Placówka ta zostanie wkrótce zlikwidowana. Decyzję w tej sprawie podjęła w piątek rada gminy Darłowo.

W reakcji na decyzję o zamknięciu szkoły, po wcześniejszych apelach i protestach, cztery kobiety okupują gminną salę konferencyjną.  Żądają, aby wójt zwołał nadzwyczajne posiedzenie radnych gminy Darłowo.

-W tej chwili jesteśmy po wręczeniu pisma z naszymi petycjami do wójta, od którego otrzymaliśmy wczoraj pismo. Jest to nasza odpowiedź na jego propozycje. Czekamy, co będzie. Pan wójt proponował nam spotkanie w czwartek. Niestety w naszym piśmie ustosunkowaliśmy się, że będzie to za późno. Wczoraj była karetka, podłączyła dwie kroplówki. Co prawda dołączyła do nas czwarta pani, ale granice wytrzymałości organizmu kończą się. Nasza propozycja, to rozmowa jutro o godzinie 14:00. Niech wójt zbierze zespół, my zbierzemy swój, będziemy rozmawiać tylko o szkole publicznej w Dąbkach – powiedziała Agnieszka Czupajło,  mama dzieci uczących się w Zespole Szkół nr 3 w Dąbkach.

Wójt gminy, Franciszek Kupracz, tłumaczył decyzję likwidacji szkoły w Dąbkach wysokimi kosztami utrzymania tej placówki. W zamyśle chce on utworzyć szkołę społeczną, prowadzoną przez Stowarzyszenie.

Protestujących rodziców od początku wspiera poseł Czesław Hoc. Wystosował on skargę do Wojewody Zachodniopomorskiego, zwrócił się także do minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.  Sprawa została nagłośniona także w TV Trwam w programie interwencyjnym „Po stronie Prawdy”:

Determinacja tej wspólnoty jest stała i cały czas nie poddajemy się. Teraz czekamy na efekt skargi do organu nadzoru kontrolnego, prawnego – jakim jest urząd wojewody. Wojewoda lada dzień ma wydać decyzję. Jeśli nie będzie to decyzja unieważniająca uchwałę Rady Gminy Darłowo, to będziemy nadal walczyć o swoje praw – zaznaczył poseł Czesław Hoc.

Do Zespołu Szkół nr 3 uczęszcza 236 uczniów, z czego aż 60 uczniów objętych jest indywidualną opieką psychologiczno – pedagogiczną.

 

Wypowiedź Agnieszki Czupajło


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź posła Czesława Hoca


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj