Propozycja rozbudowy gazociągu Jamał – Europa

Gazprom przedstawił Polsce propozycję rozbudowy gazociągu Jamał -Europa. Rosja ma przedstawić szczegóły w najbliższym czasie.

Strona rosyjska w najbliższym czasie przedstawi szczegóły ekonomiczne i techniczne propozycji w sprawie Jamału II – poinformowało Ministerstwo Gospodarki po spotkaniu wicepremiera Janusza Piechocińskiego z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Z kolei szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz podpisali już w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu.

Dokument przewiduje realizację projektu Jamał – Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier. Jego przepustowość wyniesie nie mniej niż 15 mld sześciennych gazu rocznie.

Europoseł Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej zwraca jednak uwagę na fakt, że rosyjska polityka energetyczna nie ma nic wspólnego z interesami poszczególnych krajów. Przykładem jest tu budowa gazociągu Nord Stream.

– Jamał II miał być elementem systemu dostarczania gazu do Europy Zachodniej. Rosja świadomie zrezygnowała z tego. Wybudowała Gazociąg Północny, a teraz nagle powraca do koncepcji Jamał II. Jest to pewna przewrotność, uwierzyć jakimś zapewnieniom Rosji, że jest to robione tylko i wyłącznie dla uzyskania stabilności dostaw gazu do Polski. Polska nie powinna się nabić w butelkę kolejny raz – mówił Marek Gróbarczyk.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl