By W.krasno - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92236975

Prokurator Krzysztof Urbaniak został powołany na zastępcę Prokuratora Generalnego

Prokurator Krzysztof Urbaniak na wniosek Zbigniewa Ziobry, Prokuratora Generalnego, został powołany przez premiera na stanowisko zastępcy Prokuratora Generalnego – poinformował w środę prokurator Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Jak przekazała Prokuratura Krajowa, prok. Krzysztof Urbaniak studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim, a karierę prokuratorską rozpoczynał w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza.

W ostatnich latach nowy zastępca Prokuratora Generalnego pełnił funkcję naczelnika Wydziału Sądowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zajmował się m.in. nadzorem nad sprawami dotyczącymi tzw. dzikiej reprywatyzacji.

Prok. Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej stwierdził, że „prokurator Krzysztof Urbaniak na wniosek Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobro, z dniem 14 lipca 2022 r. został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko Zastępcy Prokuratora Generalnego”.

Jak dodał, wcześniej nowy zastępca Prokuratora Generalnego „prowadził postępowania dotyczące zbrodni komunistycznych”.

Doprowadził do prawomocnego skazania za poplecznictwo wysokich rangą funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych w sprawie zabójstwa Stanisława Pyjasa. Postawił w stan oskarżenia byłego funkcjonariusza UBP, w sprawie zabójstwa płk. Narcyza Wiatra ps. Zawojna. Uzyskał również prawomocne skazanie funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa za zabójstwo Bogdana Włosika, w czasie demonstracji >>Solidarności<< w Nowej Hucie w październiku 1982 roku” – przekazał.

W 2000 roku Lech Kaczyński, ówczesny minister sprawiedliwości, powołał go do służby w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Został członkiem Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, a także członkiem Kolegium Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Jak podała Prokuratura Krajowa, w lipcu 2004 r. prok. Krzysztof Urbaniak został szefem Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze. Następnie pełnił funkcję naczelnika Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Krakowie. W grudniu 2005 roku mianowany został zastępcą prokuratora okręgowego w Krakowie, wykonując nadzór nad Wydziałem Śledczym oraz do Spraw Przestępczości Gospodarczej. W styczniu 2009 roku został mu nadany tytuł prokuratora prokuratury apelacyjnej. W okresie tym służbę pełnił w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie, a następnie w Rzeszowie.

Lech Kaczyński, były Prezydent RP, odznaczył prok. Krzysztofa Urbaniaka w styczniu 2009 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wniosek taki złożyli działacze opozycji politycznej z lat 80.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl